ایزابل اوپر، بازیگر فرانسوی اسکار فرش قرمز
ستارگان معروف روی فرش قرمز در مراسم اسکار ۲۰۱۷
ستارگان و هنرپیشگان معروفی که در مراسم اسکار ۲۰۱۷ روی فرش قرمز رفتند. مراسم اسکار ۲۰۱۷ هم برگزار شد و همانطور ...
دوچرخه سواری دختران بی حجاب خیابان تهران
دوچرخه سواری گروهی زنان عراقی در خیابان
در اقدامی برخی از زنان عراقی تصمیم گرفتند جهت رواج دوچرخه سواری و برطرف کردن رواج عرفی در جامعه اقدام ...
عکس/ مانتو جلو باز دخترانه ۹۵
در بهار ۹۵ بسیاری از دختر ها به دنبال مانتوهای جلو باز جدید و زیبا هستند تا در فصل جدید ...
عکس حیوانات بزرگ,سگ بزرگ
عکس/ حیوانات بزرگ و واقعی
در بعضی از گونه های حیواناتی که ممکن است از نزدیک یا در تلویزیون دیده باشید نژادهایی هستند که بسیار ...
راه رفتن ,افزایش سوخت و ساز
بالابردن سوخت و ساز بدن
افزایش سوخت و ساز بدن علاوه بر سلامت باعث کنترل وزن نیز می شود. بسیاری از افرادی که وزن زیادی ...
طرز تهیه پاپ کورن های طعم دار
فکر کنم طرز تهیه پاپ کورن ساده را همه افراد بدانند. فقط کافی است مقدار کمی روغن و نمک را ...
مویز،خوردن مویز برای زن باردار،مویز و تقویت جنین
خواص خوردن مَویز برای جنین
حتما با خواص و فوایدی که مَویز برای بدن دار آگاه هستید. یکی از عمده فوایدی که برای مویض گفته ...
روانشناسی رنگ،روانشناسی رنگ زرد
روانشناسی رنگ ها
روانشناسی رنگ قرمز میگوید که این رنگ با ایجاد احساس هیجان در مردم، فعالیت امواج مغزی انها را تحریک کرده، ...
تغذیه،کاهش کلسترول،کاهش چربی خون
غذاهای مفید کاهش کلسترول خون
خوردن ماهی های چرب به سلامت قلب و عروق کمک می کند زیرا ماهی هایی که طبیعت چرب  دارند و ...
ماسک میوه،لیفت صورت،میوه جات مفید پوست
جلوگیری از افتادگی پوست با خوردن میوه
شاید تصور می کنید که داشتن پوستی قوی و سفت فقط در با استفاده از کرم ‌های گرانقیمت و صرف ...

کولونوسکوپی چیست؟ +توصیه های لازم قبل از کولونوسکوپی

   موضوعات : دسته‌بندی نشده

 

کولونوسکوپی و راه درمان, نحوه کولونوسکوپی

کولونوسکوپی روشی است که جهت مشاهده روده بزرگ و راست روده برای تشخیص بافت ملتهب، زخم و رشد غیر طبیعی بافت روده و پولیپ استفاده می شود. هنگامیکه بیمار با مشکلاتی در اجابت مزاج، درد شکم، خونریزی از مقعد و یا کاهش وزن به پزشک مراجعه می کند، برای بررسی دقیقتر غالبا به او کولونوسکوپی پیشنهاد می شود.

خیلی ها از انجام کولونوسکوپی واهمه دارند و با شنیدن نام آن دچار دلشوره و اضطراب می شوند. این اضطراب از یک سو به نداشتن آگاهی از مزیت های بهره گیری از این روش تشخیصی و درمانی در پیش آگهی بیماری های روده بزرگ باز می گردد و از سوی دیگر به ترس از دردناک بودن پروسه انجام این روش.

دکتر محمدجعفر فره وش، فوق تخصص بیماری های گوارشی با تاکید بر این که اگر کولونوسکوپی از سوی متخصصان آموزش دیده انجام شود دردناک نخواهد بود، می گوید: کولونوسکوپی یک دستگاه آندوسکوپی است که برای مشاهده روده بزرگ و راست روده با هدف تشخیص بافت ملتهب، زخم و رشد غیرطبیعی و سرطانی بافت روده یا تشخیص پولیپ های روده ای استفاده می شود. البته در بیمارانی که به طور مکرر و بدون علت مشخص با مشکلاتی در اجابت مزاج مانند خون در مدفوع، اسهال و یبوست ناگهانی و مکرر، درد شکم، کاهش وزن یا باریک شدن مدفوع مواجه می شوند انجام کولونوسکوپی برای تائید سلامت یا بیماری روده بزرگ ضروری تلقی می شود.

توصیه های لازم قبل از کولونوسکوپی

از انجام کولونوسکوپی نترسید

ساختار روده بزرگ به گونه ای است که بیشتر از روده کوچک در معرض خطر سرطانی شدن قرار دارد به همین دلیل دکتر فره وش در گفت وگو با جام جم بر انجام آن بویژه در صورتی که علائم خطری در شخص یا سابقه بیماری در خانواده وی دیده شود، تاکید می کند و می گوید: کولونوسکوپی به نوبه خود دردناک نیست و فقط ممکن است برخی از بیماران در حین انجام آن احساس ناخوشایندی از فشار یا نفخ داشته باشند که برای پیشگیری از این مساله داروهای آرامبخش برای بیمار طی انجام کولونوسکوپی تجویز می شود، اما بیهوشی کامل در کولونوسکوپی برای داشتن رابطه کلامی متخصص با بیمار توصیه نمی شود.

لوله باریکی در پیچ و خم های روده

خوب است بدانید کولونوسکوپی دستگاهی است که از فیبر های نوری ساخته شده است تا قابلیت انعطاف لازم برای عبور از پیچ و خم های روده بزرگ را داشته باشد.

به گفته دکتر فره وش، یک متخصص دوره دیده و مجرب براحتی می تواند با حرکت دادن لوله باریک آندوسکوپی که بیش از ۱.۵ متر طول دارد و در یک سر آن دوربینی تعبیه شده است تمام بخش های داخلی این عضو را مشاهده کند. همچنین طی این پروسه، متخصص در صورت مشاهده پولیپ در روده بزرگ می تواند آن را بر دارد و نمونه آن را به پاتولوژی بفرستد. این متخصص تاکید می کند: پولیپ ها در بسیاری از بزرگسالان، شایع و در اغلب موارد بی خطر است، اما گاهی پولیپ ها پیش آگهی سرطان روده بزرگ هستند که در این صورت می توان با برداشتن آنها از سرطان روده بزرگ جلوگیری کرد. به همین دلیل، متخصص گوارش در حین کولونوسکوپی چنانچه پولیپی یا بافتی غیرطبیعی مشاهده کند آن را بر می دارد و نمونه اش را برای بیوپسی به آزمایشگاه می فرستد.

آمادگی قبلی برای انجام کولونوسکوپی

بیماری که می خواهد کولونوسکوپی انجام دهد باید از یکی دو روز قبل از انجام آن فقط مایعات بخورد چراکه برای مشاهده کامل روده بزرگ، جامدات باید از دستگاه گوارش با داشتن یک رژیم غذایی مایع از یک تا سه روز قبل از انجام کولونوسکوپی خالی شود. البته برخی متخصصان به بیماران شان مصرف روغن کرچک یا پودرهای خاصی را نیز قبل از انجام کولونوسکوپی توصیه می کنند.

اما مساله مهم این است که بیمار باید پیش از کولونوسکوپی، پزشک خود را از داروها و ویتامین هایی که مصرف می کند مانند آسپیرین، داروهای آرتروز، رقیق کننده های خون، دیابت و ویتامین هایی که حاوی آهن است مطلع کند.

البته به گفته دکتر فره وش بیماران قلبی و ریوی که ممکن است انجام کولونوسکوپی برایشان با عوارضی همراه باشد بهتر است تحت عکس برداری رادیولوژی یا سیتی اسکن قرار بگیرند. درد شکم و نفخی هم که در ساعت های اولیه بعد از کولونوسکوپی گاهی پیش می آید نیز پس از یک تا دو ساعت رفع خواهد شد.

چه کسانی باید کولونوسکوپی شوند؟

طی سال های اخیر با ماشینی شدن زندگی، کاهش تحرک و افزایش مصرف غذاهای ناسالم دارای افزودنی و فست فودها، آمار سرطان های گوارشی در دنیا و در کشور ما افزایش یافته است. بر این اساس، متخصصان گوارش بر انجام یک بار کولونوسکوپی در افراد بالای ۵۰ سال و تکرار آن طی یک دوره ۱۰ ساله، در صورت نداشتن مشکل خاصی در روده بزرگ تاکید می کنند.

همچنین به گفته دکتر فره وش افرادی که در خانواده شان سابقه بیماری های التهابی روده یا سرطان روده بویژه در سنین زیر چهل سالگی دارند باید ۱۰ سال قبل از رسیدن به سن شخص مبتلا کولونوسکوپی شوند. بعلاوه افرادی که دچار اسهال یا یبوست جدید و بدون علت خاص و تداوم آن بیش از یک هفته می شوند، افرادی که متوجه وجود خون در مدفوع می شوند یا کسانی که سابقه پولیپ روده را دارند با تشخیص پزشک شان طی دوره های خاصی باید کولونوسکوپی شوند.

شیوه انجام کولونوسکوپی ( اندوسکوپی)

– ابتدا شما روی تخت دراز خواهید کشید. در صورتی که نیاز به تزریق داروهای آرامبخش باشد، پرستار برای شما یک راه وریدی باز می کند (رگ می گیرد) و آن رابه سرم وصل خواهد کرد که البته در غالب موارد، اندوسکوپی بدون نیاز به تزریق داروهای آرامبخش انجام می شود.

– در مرحله بعد، داروی بی حسی به درون حلق شما اسپری خواهد شد تا حالت تهوع در حین اندوسکوپی کم شود. این دارو مزه بدی دارد و ممکن است احساس بی حسی و ورم در حلق داشته باشید. داروی بی حسی، توانایی بلعیدن و قورت دادن را از بین خواهد برد.

– مطمئن باشید در حین انجام اندوسکوپی، تنفس شما دچار مشکل نخواهد شد.

– با قرار دادن یک محافظ در دهان، از دندان های شما محافظت خواهد شد.

– به هنگام وارد شدن لوله اندوسکوپ و انجام معاینه در شکم، احساس پری و فشار خواهید کرد.

– تنفس و فشار خون شما در طی انجام اندوسکوپی، تحت نظر خواهد بود.

– مدت زمان بررسی دقیق دستگاه گوارش از چند دقیقه تا حداکثر ۲۰ دقیقه (در موارد نمونه‌برداری‌ها) می‌باشد.

پس از اندوسکوپی

– تا یک ساعت بعد از انجام اندوسکوپی، قادر به قورت دادن غذا نخواهید بود.

– زمانی که توانایی بلعیدن و قورت دادن را بدست آوردید می توانید غذا بخورید.

– ممکن است تا چند روز گلودرد داشته باشید.

آندوسکوپی روده

برای انجام کولونوسکوپی (آندوسکوپی روده بزرگ) مواد مدفوعی روده باید تخلیه شود و روده به‌طور کامل تمیز باشد تا راحت و بی‌خطرتر باشد.

بنابراین به‌طور معمول ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از آن، از مایعات صاف شده و انواع ملین‌ها و تنقیه‌ها استفاده می‌کنند تا درون روده‌ها تمیز باشد.

در کولونوسکوپی، دستگاه آندوسکوپی را از راه مقعد وارد می‌کنیم و با تزریق هوا به داخل روده بزرگ، امکان دید و عبور از پیچ‌وخم‌های روده بزرگ فراهم می‌شود.

در بیشتر موارد نیازی به بیهوشی نیست، ولی در برخی افراد بدون بیهوشی و تزریق آرام‌بخش قادر به انجام کار نیستیم.

در حین کولونوسکوپی، پزشک نواحی مورد نظر را بررسی می‌کند و اگر ضایعه‌ای دید، نمونه‌برداری می‌کند یا اگر پولیپ دید، با وسایل خاص برمی‌دارد.

مدت زمان انجام کار بسته به پزشک و بیمار کاملا متفاوت است و حتی شاید تا یک ساعت طول بکشد.

آندوسکوپی با کپسول، روشی برای بررسی روده باریک است. دستگاه مخصوصی در داخل کپسول کوچکی تعبیه شده و به وسیله بیمار خورده می‌شود.

این دستگاه در حین عبور از لوله گوارشی، تصاویر ویدیویی را ارسال می‌کند که از سوی دستگاه گیرنده در خارج شکم قابل دریافت و بررسی است. این روش روزمره نیست و تنها در برخی موارد خاص انجام می‌شود.

درباره کولونوسکوپی توصیه می‌شود هر فرد بالای ۵۰ سال به‌عنوان چکاپ، به خصوص اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولون (روده بزرگ) را دارد، آن را انجام دهد.

در موارد یبوست یا اسهال مزمن و طول کشیده، خون‌ریزی‌های آشکار و نهان گوارشی و بسیاری علایم دیگر، ممکن است پزشک‌تان تصمیم بگیرد، بررسی شوید.

حتی کاهش وزن شدید، کم‌خونی فقر‌آهن یا سابقه پولیپ روده دلایلی بر انجام کونولوسکوپی است.

آیا از روش دیگری می توان به جای اندوسکوپی استفاده کرد؟

خیلی از شماها می‌پرسید که آیا نمی‌شود به جای آندوسکوپی از سونوگرافی استفاده کرد؟ در جواب باید بگوییم خیر.

اطلاعاتی که این روش به ما می‌دهد به هیچ عنوان با سونوگرافی قابل دریافت نیست و حتی در برخی موارد برای سونوگرافی درون دستگاه گوارش، از انواعی آندوسکوپ به نام آندوسونوگرافی کمک می‌گیریم.

روش‌هایی مانند رادیوگرافی نیز دقت آندوسکوپی را ندارند و در ثانی امکان نمونه‌برداری و یا برخی اقدامات مانند برداشتن پولیپ‌ها را ندارد.

در پایان گروه فان بیز آرزوی سلامتی و بهبودی کامل برای همه عزیزان را دارد.

منابع: تبیان، جام جم

2 پاسخ به “کولونوسکوپی چیست؟ +توصیه های لازم قبل از کولونوسکوپی”

  1. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

  2. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.