ایزابل اوپر، بازیگر فرانسوی اسکار فرش قرمز
ستارگان معروف روی فرش قرمز در مراسم اسکار ۲۰۱۷
ستارگان و هنرپیشگان معروفی که در مراسم اسکار ۲۰۱۷ روی فرش قرمز رفتند. مراسم اسکار ۲۰۱۷ هم برگزار شد و همانطور ...
دوچرخه سواری دختران بی حجاب خیابان تهران
دوچرخه سواری گروهی زنان عراقی در خیابان
در اقدامی برخی از زنان عراقی تصمیم گرفتند جهت رواج دوچرخه سواری و برطرف کردن رواج عرفی در جامعه اقدام ...
عکس/ مانتو جلو باز دخترانه ۹۵
در بهار ۹۵ بسیاری از دختر ها به دنبال مانتوهای جلو باز جدید و زیبا هستند تا در فصل جدید ...
عکس حیوانات بزرگ,سگ بزرگ
عکس/ حیوانات بزرگ و واقعی
در بعضی از گونه های حیواناتی که ممکن است از نزدیک یا در تلویزیون دیده باشید نژادهایی هستند که بسیار ...
راه رفتن ,افزایش سوخت و ساز
بالابردن سوخت و ساز بدن
افزایش سوخت و ساز بدن علاوه بر سلامت باعث کنترل وزن نیز می شود. بسیاری از افرادی که وزن زیادی ...
طرز تهیه پاپ کورن های طعم دار
فکر کنم طرز تهیه پاپ کورن ساده را همه افراد بدانند. فقط کافی است مقدار کمی روغن و نمک را ...
مویز،خوردن مویز برای زن باردار،مویز و تقویت جنین
خواص خوردن مَویز برای جنین
حتما با خواص و فوایدی که مَویز برای بدن دار آگاه هستید. یکی از عمده فوایدی که برای مویض گفته ...
روانشناسی رنگ،روانشناسی رنگ زرد
روانشناسی رنگ ها
روانشناسی رنگ قرمز میگوید که این رنگ با ایجاد احساس هیجان در مردم، فعالیت امواج مغزی انها را تحریک کرده، ...
تغذیه،کاهش کلسترول،کاهش چربی خون
غذاهای مفید کاهش کلسترول خون
خوردن ماهی های چرب به سلامت قلب و عروق کمک می کند زیرا ماهی هایی که طبیعت چرب  دارند و ...
ماسک میوه،لیفت صورت،میوه جات مفید پوست
جلوگیری از افتادگی پوست با خوردن میوه
شاید تصور می کنید که داشتن پوستی قوی و سفت فقط در با استفاده از کرم ‌های گرانقیمت و صرف ...

هر آنچه که لازم است از بامبو بدانید+نگهداری بامبو

   موضوعات : آشپزی و خانه داری

نگهداری بامبو

بامبو گیاهی است خوش یمن که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که بامبو شانس به ارمغان می‌آورد.

گیاهی که امروز به بامبو یا بامبو خوش‌شانس Lucky Bamboo معروف است در واقع اصلا از خانواده نی‌ها یا خیزران‌ها نیست و از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
Bamboo یا BAMBOUSA , همان خیزران گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند. معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند. امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.

bambo4

گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند.
نور: روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
خاک: این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
آب: بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد لذا ما در گلستان علی آب چشمه واتا را به مشتریان محترم توصیه میکنیم.). همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دما: دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.

پیچ دادن بامبو
روشهای پیچ دادن بامبو:

اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است.
تئوری اول:
گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند.
تئوری دوم:
گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند.
تئوری سوم:
گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند.
تئوری چهارم:
منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند.
تئوری پنجم:
گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
بیماریها:

قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.
قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد.
در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.

اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟
در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
تکثیر:
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
کود:
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
ارسال به شهرستان:
شاخه‌های بامبو تا ۲۴ ساعت و بیشتر میتوانند دور از آب زندگی بکنند. همچنین در ارسال به شهرستان از ژلهای خاکی استفاده میکنیم و شاخه‌ها را در کارتن و بسته‌بندی قرار داده برای شهرستانها ارسال میشود.

بامبو

هرس كردن ساقه‌هاي بامبو

ساقه‌هاي گياه بامبو كه امروزه از طرفداران زيادي برخوردار است و افراد زيادي تمايل به نگهداري آن‌ها در خانه‌هاي خود دارند، زماني كه بيش از حد بلند مي‌شود نياز به كوتاه و مرتب شدن دارند.

گياه بامبو يك گياه زيبا و مقاوم است كه هم در آب و هم در خاك رشد مي‌كند. شما مي‌توانيد بدون نگراني و به آساني ساقه‌هاي اين گياه را مرتب و هرس كنيد. هرس كردن به موقع و صحيح به رشد و شاداب ماندن اين گياه كمك زيادي مي‌كند. قيچي و وسيله‌اي كه قصد داريد گياه را با آن هرس كنيد بايد كاملا تميز و تيز باشد تا هم بيماري به گياه منتقل نشود و هم در محل برش اثري از دندانه دندانه شدن بر ساقه برجا نماند تا بتوانيد يك هرس سالم و تميز را انجام دهيد. ميزان ساقه‌هاي بامبو در دسته بامبويي كه در خانه داريد رشد نخواهد كرد بلكه ارتفاع بامبوها در اثر رويش و جوانه زدن برگ‌هاي بامبو و پيچ ها افزايش مي‌يابد. ممكن است تا مدتي تمايل نداشته باشيد كه ساقه‌ها را كوتاه كنيد تا ارتفاع بامبوهاي شما افزايش يابد اما پس از مدتي كه ارتفاع بامبوها بيش از حد زياد شود اين كار لازم است.

 

زماني كه مقداري از ساقه‌ بامبو را برش بزنيد و هرس مي‌كنيد برگ‌ها و در نتيجه ارتفاع بامبو باز مي‌تواند به رشد خود ادامه دهد. البته بدون اينكه ساقه رشد كند. آن قسمت از ساقه كه از بامبو جدا كرده‌ايد را مي‌توانيد در خاك يا آب قرار دهيد زيرا هر كدام يك قلمه جديد بامبو هستند پس از مدتي ساقه‌هاي قطع شده يا همان قلمه ها مي‌توانند رشد ‌كنند و جوانه بزنند و به اين ترتيب مي‌توانيد يك دسته بامبو جديد داشته باشيد.

هرس كردن را با بريدن مقدار كمي از ساقه بامبو شروع كنيد و بعد از برش اول اگر باز هم لازم بود مي‌توانيد يك قطعه كوچك ديگر از بامبو را از ساقه جدا نمائيد. برگ‌ها و جوانه‌هاي بامبو تا زماني رشد مي‌كنند كه ارتفاع، وزن و ضخامت ساقه بامبو به حد نرمال باشد، به همين دليل است كه گياه بامبو وقتي بيش از حد بلند و سنگين شود نياز به هرس شدن پيدا مي‌كند. همانطور که اشاره شد، شما می توانید قلمه بامبو را هم در خاك و هم در آب قرار دهيد. اگر قصد شما صرفا تاثير گياه است بهتر است قلمه را از ۲ تا ۵ سانتي متر از زير گره ساقه جدا كنيد. گره اولين جايي است که جوانه بامبو از آنجا بوجود آمده است. این منطقه وقتي از ساقه جدا شود به زودي ريشه مي دهد و گياه جديدي بوجود مي آيد. به همین دلیل مهم است که آن را طوري کوتاه کنید تا جوانه گره کاملا دست نخورده باقی بماند. بعضی از مردم اصرار دارند كه باید قلمه را زاويه دار برش زد تا ريشه دهد. این درست نیست. شما می توانید برش را به صورت صاف و بدون زاويه نيز انجام دهيد.

هرس کردن بامبو

با باقي گذاشتن يك يا دو پيچ بر ساقه بامبو مي توانيد گياه را به رشد و شكوفايي جديد و سريع تر تشويق كنيد. مرتب كردن گياه هم چنين سبب مي شود كه جوانه ها و پيچ ها بسيار منسجم تر و پرتر از زمان قبل از هرس و مرتب كردن رشد كند. اگر نمي خواهيد كه گياه هرس شده شما به رشد خود ادامه دهد و رشدش متوقف شود بايد در محل برش مقداري پارافين بماليد و آن قسمت را مسدود كنيد. گياه بامبو با اينكه گياه بسيار مقاومي است باز هم احتمال بيمار شدنش وجود دارد. يكي از موارد تشخيص بيمار بودن گياه باميو اي است كه آبي كه گياه در آن قرار داده شده زود به زور زرد و كدر مي شود. در چنين مواقعي بايد راهكار درماني را از يك كارشناس جويا شويد.

شیره دار شدن و چسبناک شدن برگها علامت وجود شته‌ها و یا آفات مکنده‌ی دیگری است که شیره گیاهی را میمکند و باقی مانده آن روی برگ میماند و محل تجمع قارچهای اغب سیاه رنگی شبیه دوده میشود. برای درمان باید با سمومی که علیه آفات مکنده هستند سم پاشی شود. مانند مالاتیون یا متاسیستوکس و …

زرد شدن برگها هم در اثر فشاری است که آفت وارده آورده و گیاه را ضعیف کرده‌است. بهتر است پس از سم پاشی کودیاری گیاه به تاخیر نیافتد و مرتبا حداقل ماهانه یکبار کود کامل به گیاه بايد داد.

سوالات متداول درمورد گیاه بامبو:

اگر پژمردگی و زرد شدن در تمام برگها مشاهده میشود احتمالا باید مشکل از آب بامبو باشد. یعنی آب به برگها نمیرسد. یا کیفیت مطلوبی ندارد. اگر ساقه سالم باشد و ریشه‌ها تندرست باشند احتمالا کیفیت آب خوب نیست. (سنگین است. آلودگی دارد. کلر زیادی دارد و …) و اگر نه آب خوب است و سافه و ریشه هم سالم هستند. باید دنبال عوامل محیطی دیگر مانند نور، دما یا آفات و بیماریها بود.

من یک شاخه بامبو خریدم بعد از چند روز به دلیل داشتن قارچ در ساقه ته آن لزج و سیاه است .بعد از جایی که خراب شده بود ساقه را کوتاه کردم ولی هنوز همان مشکل قبل را دارد.
ج:

شما باید ساقه را از جایی قطع کنید که بافت سفید رنگ (مایل به شیری یا زرد روشن) کاملا به وضوح نمایان شود و دیگر لکه‌های قهوه‌ای یا زرد روی آوندها وجود نداشته باشد. حتی ذره‌ای قارچهای فعال روی آوندها بماند گسترش خواهد یافت و جلوی رشد گیاه را خواهد گرفت.
اگر قطع کرد ساقه جواب نداد باید از قارچ کشها استفاده کنید. مانند بنومیل. کارتان و … (ترکیبات گوگرد طبیعی هم خاصیت قارچ کشی دارند)
بسته به دوز سم روی بامبو قارچ کشی کنید. بسیار باید احتیاط کنید که به گیاه صدمه نرسد. سم را خارج از آب استفاده کنید و اشکالی ندارد که بامبو تا ۲۴ ساعت هم بیرون آب بماند. سعی کنید قسمتهای آلوده را بهتر سم پاشی کنید.

روی برگهای گیاه من وبیشتر در زیر آن پر شده از دانه های قهوه ای که همراه باتار هایی شبیه تار عنکبوت است در ضمن بر گها حالت دانه دانه زرد رنگ به خود گرفته اندلطفا راهنمایی بفرمایید.
ج:

حشرات بسیار زیر قهوه‌ای یا سیاه رنگ که معمولا پشت برگ تجمع میکنند و تار میتنند اصولا باید از کنه‌ها باشند.
شما بهتر است که از سموم کنه کش با دوز پایین استفاده کنید. (مثلا اگر دوز سم یک در هزار باشد به صورت نیم در هزار درست کنید.)

من چند شاخه بامبو خریدم موقع خرید بسیار شاداب بودن فروشنده گفت با قیچی باغبانی ازچند سانتی متر پایین ببرم بعد داخل آب بزارم البته ریشه نداده بودن منم همین کارو کردم واز اونجایی که شنیده بودم کود مایع واسه گیاه خوبه خونه یه بطری کود مایع داشتیم (محلول آبی رنگ)البته مخصوص محصولات باغی۶قطره از اونو داخل آبش ریختم پس از ۴روز متوجه شدم گیاه داره پژمرده میشه آب آوندها خشک شده و رگبرگها مشخه که چروک شده الان داخل آب خالی گذاشتم آیا امیدی به زنده شدن دوباره گیاه هست .
ج:

من ۲ عدد بامبو پیچ دار دارم (لاکی بامبو) و رشد ۸ ماهه آنها در آپارتمان با نور غیرمستقیم به رشد برگها با طول یک متر منجر شده است و به نظرم قد کشیدن بیشتر آنها از زیبایی آن کم می کند و قصد تکثیر آنها را دارم ۲ روش برای آن پیدا کرده ام یکی همان جدا کردن ۲۰ سانت از ساقه در انتهایی که ساقه ریشه داده است و یکی که در نمایشگاهی دیدم بامبو ها از بند آخری که پیچ خورده و به برگ متصل می شده قطع می کنند و تعدادی از برگها را جدا کرده تا قسمت بالایی گیاه در آب بتواند ریشه کند و قسمت ساقه بهمراه پیچش هم در آب باقی بماند تا در همان قسمت بالایی (پیچ) جوانه بزند.به نظر شما روش دوم را می توانم بکار بگیرم؟

 

نحوه نگهداری و شرایط رشد بامبو:

می‌گویند که بامبو شانس می‌آورد، اماباید تعداد آن فرد باشد! برای شانس آوردن باید تعداد بامبوهایی که در خانه نگهداری می‌کنید سه،پنج و… به هر حال فرد باشد در غیر این صورت بدشانسی می‌آورد. شاید همین خرافه که در ایران نسبت به بعضی کشورهای آسیای شرقی سابقه کوتاه‌تری دارد یکی از عوامل رونق بازار فروش این نوع گیاه خاص باشد. البته باید گفت که این خرافه در بعضی از کشورها ریشه‌های کهنی دارد!
بامبو که در زبان فارسی‌ به‌ نی‌ خیزران شهرت دارد،گیاهی‌ است‌ که‌ در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی‌ که‌ دارای رطوبت‌ ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یا کشت می‌شود. میزان رطوبت‌، حرارت‌ ‌موجود در منطقه و نوع خاک، تعیین‌کننده کیفیت و مرغوبیت بامبو است و هر چه‌ میزان‌ رطوبت‌ و حرارت‌ بیشترباشد، کیفیت محصول بهتر خواهد بود.گیاه بامبو که‌ تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت‌های متفاوت ‌‌است‌ و در حال حاضر بهترین‌ نوع بامبو در ژاپن‌، چین و به‌طور کلی کشورهای شرق آسیا و هند ‌روئیده و کشت می‌شود. در ایران می‌توان لیالستان لاهیجان، علی‌آباد (در فاصله سخت‌سر و تنکابن‌)، قاسم‌آباد رودسرو تقریبا بیشتر نقاط شمال کشور را از مساعدترین‌‌ مناطق رویش‌ بامبو به‌ حساب آورد.  بامبو از چهار قسمت سطح‌ داخلی (دارای پوشش‌ نرم)، دیافراگم‌ (متصل‌کننده بخش‌های ‌ساقه‌ به‌ یکدیگر) میانه‌ و پوشش‌ رویه‌ که‌ بسیار سخت ودیرشکن است‌ تشکیل شده و‌ دیافراگم‌ کاملا فشرده‌ بوده‌ و آب در آن نفوذنمی‌کند. البته بامبوهایی که در گل‌فروشی‌های تهران و شهرستان‌های بزرگ کشوربرای مصارف زینتی به فروش می‌رسند از انواع داخلی آن نیستند بلکه نوع خاصی از بامبوهستند که به «لاکی بامبو» شهرت دارند. نام علمی این نوع بامبو «دراسینا» است.

میهمان خوش‌شانس

حدود دو سال پیش برای اولین بار گل‌فروشی‌های تهران گیاهی را با نام «بامبو» (BAMBOU )عرضه کردند. اوایل مردم استقبال آنچنانی از بامبوی تازه ‌وارد نکردند. اما به مرور شکل جالب آن، شرایط نگهداری آسان و دیدن بامبوها در ژورنال‌های دکوراسیون خارجی عاملی برای استقبال مردم از این نوع گیاه شد و پس از آن خرافه‌های وارداتی نقش عمده‌ای در افزایش تقاضا برای این نوع بامبو ایفا کرد. شرایطبه شکلی بود که پس از مدت کوتاهی بسیاری از واردکنندگان گل و گیاه به شدت نسبت به وارد کردن این نوع بامبو اقدام کردند.  اگرچه شانس‌آور بودن بامبو برای نگهدارندگان آن یک خرافه به نظر می‌رسد، اما از شواهد امر پیداست که خود بامبو واقعا گیاه خوش‌شانسی است!
در حال حاضر در اکثر منازل هر جا که به اندازه یک گلدان کوچک فضا وجود داشته باشد زیر پنجره، گوشه اتاق و… سه شاخه بامبو وجوددارد. دفاتر کار هم شامل این قاعده می‌شوند.
به قول بعضی از خریداران بامبو، این گیاه هم باکلاس است، هم نگهداری آن آسان است، اگر شانس هم بیاورد چه بهتر! در بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشورهای آسیای شرقی به بامبو اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌دهند. فستیوال فرهنگی بامبو در چین یکی از آنهاست. این فستیوال سه روزه که از ?? دسامبر (?? آذرماه) آغاز می‌شود بخش‌های مختلفی دارد. بامبو یکی ازقدیمی‌ترین گیا‌هان چین و بااهمیت‌ترین درخت این کشور است که می‌توان آن را در اکثرخانه‌های این کشور مشاهده کرد.  فستیوال فرهنگی بامبو برای حفاظت و نحوه پرورش صحیح و گسترده آن تشکیل می‌شود. در این فستیوال کشاورزان، مردم عادی وکارشناسان در جلساتی به ارائه راهکار و نظراتشان برای استفاده بهتر و نگهداری ازاین گیاه می‌پردازند. سپس در هنگام عصر مراسم شعرخوانی، سرود، رقص و آواز نیز برگزار می‌شود.

بامبوها از کجا می‌آیند؟

کشت و پرورش «لاکی بامبو» در داخل کشور بسیار پرهزینه است. این گیاه که معمولا از مالزی و تایلند وارد می‌شود در شرایط طبیعی آب و هوایی کشور نمی‌روید.
بنابراین هر بامبویی که در کشور وجود دارد وارداتی است. این روزها خصوصا بعد از تعطیلات نوروز در کنار خیابان‌ها هم بامبوفروخته می‌شود.  لاکی‌بامبو که در اصطلاح واردکنندگان گل و گیاه از «گیاهان زنده» به شمار می‌رود به هیچ وجه قابلیت قاچاق شدن را ندارد! یعنی به لحاظ حساسیتاین نوع گیاهان نمی‌توان آنها را به صورت زمینی و راه‌های معمول قاچاق وارد کرد. تنها راه حمل‌ونقل آن راه هوایی است!
نکته قابل توجه آنجاست که واردات بامبو از حدود ۸ ماه قبل به کشور ممنوع شده است. اما همزمان با اعلام این ممنوعیت عرضه بامبو در کشور افزایش پیدا کرده و تا امروز ادامه دارد. قیمت هر شاخه بامبوی پیچ‌دار پیش از اعلام ممنوعیت واردات آن بین ۴ تا ۵ هزار تومان بود اما پس از اعلام ممنوعیت واردات بامبو به داخل کشور قیمت آن افزایش یافت، تا امروز که بعضی از انواع «پرپیچ» بامبو گاه تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارند. در این شرایط این سوال به وجود می‌آید که بامبو‌هایی که فروخته می‌شوند از کجا می‌آیند؟ با توجه به اینکه به طور یقین این بامبو‌ها از راه‌های غیرقانونی به کشور وارد می‌شوند احتمال ورود بعضی از آفت‌ها و بیماری‌های خاص گیاهان به داخل کشور وجود دارد، چرا که در زمانی که بامبو به طور قانونی به کشور وارد می‌شد پس از ورود بامبوها را در قرنطینه نگهداری می‌کردند.

نگهداری بامبو در آپارتمان

نحوه نگهداری و شرایط رشد بامبو

بامبو نیاز به خاک ندارد! بامبو را می‌توان در آب یا «ژل‌خاک‌ها» نگهداری کرد. اما برای رشد بهتر آن از تقویت‌کننده‌های مایعی استفاده می‌شود که به آب آنها اضافه می‌کنند، گل‌فروشی‌ها آن را با نام «غذای بامبو» می‌نامند.  استقبال از بامبو‌ها بازار فروش پررونق‌تری را برای فروش غذای بامبو ایجاد کرد! اگرچه برای داشتن این نوع گیاه باید یکبار هزینه کرد، اما برای نگهداری و رشد آن باید هر چند ماه یک بار غذای بامبو را با قیمت ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان تهیه کرد!  اگر بامبو را در دمای ۱۵ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگهدارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید پس از مدت ۵ تا ۷ ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده خواهید بود.

۷ نکته درباره نگهداری از بامبو

۱) این این روزها گیاه بامبو یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. البته این نوع بامبویی که در خانه ها نگهداری می شود و معمولا پرپیچ و تاب است، نوع خاصی از بامبو است که به «لاکی بامبو» شهرت دارد اما با نام علمی «دراسینا» در جهان شناخته می شود.
۲) مهم ترین نکاتی که در مورد این نوع بامبو لازم است در نظر گرفته شود، نور کافی و آب تازه است و احتیاج به رسیدگی خاصی ندارد. البته بامبو برای رشد، خاک هم نمی خواهد. حتی می توان آن را در خاک های ژله ای نگهداری کرد اما برای رشد بهتر است از تقویت کننده های مایعی استفاده شود که به آب بامبو اضافه می کنند و گل فروشی ها آن را «غذای بامبو» می نامند.
۳) بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم کم زرد می شوند و از بین می روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود.
۴) اگر نکات بالا را مدنظر قرار دهید و بامبو را در دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگه دارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید، پس از مدت ۵ تا ۷ ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده و سرسبزی آن خواهید بود.
۵) بامبو برعکس بقیه گیاهان، نگهداری می شود؛ یعنی وقتی نور کمتری به آن برسد، بیشتر در جستجوی نور قد می کشد و در تماس با نور زیاد و گرما از داخل می پوسد.
۶) تمیز نگه داشتن آب بامبو و با تعویض هفتگی تاثیر به سزایی در سلامت گیاه دارد. مقدار آب نیز باید تا اندازه ای باشد که تقریبا تا ۵/۲ سانتی متر بالاتر از انتهای پایینی ساقه قرار بگیرد.
۷) دو عامل برای زرد شدن بامبو مطرح است. نور مستقیم یا بیش از حد و آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است. اگر گیاه تان بنابه دلایلی زرد و رشد آن متوقف شده است، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آن را تنها از آب ***** شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید تا دوره پربار و جدیدی را آغاز کند.

 

چند نکته دیگر در باره نکهداری گیاه بامبوی خوش یمن

پیچ های دل گرم کننده
گیاه بامبو گیاهی است که معمولا ساقه هایی مستقیم دارد. اما اگر بخواهید گیاهی پیچ دار داشته باشید، باید نقاط حساس به نور گیاه را شناسایی کنید و به وسیله این نقاط، گیاه پیچ داری بسازید. برای این کار به مکانی احتیاج دارید که نور زیادی نداشته باشد اما منبع نوری داشته باشد که از آنجا نور به یک سمت گیاه بتابد.(توجه داشته باشید ، گیاه خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.) حتی بهتر است برای این کار از یک جعبه مقوایی استفاده کنید.

برای این منظور، جعبه ای را انتخاب کنید که از گیاهان بامبوی شما بلندتر باشد. انتها و یک سمت آن را ببرید و داخل گلدان حاوی بامبوها قرار دهید. جعبه را طوری روی گیاه قرار دهید که قسمتی را که بریده اید به سمت پنجره باشد. بالای جعبه و سه طرف دیگر آن نیز پوشیده باشد. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که ساقه گیاه به سمت نور خم شده و به آن سمت گرایش دارد. بعد از اینکه چرخش محسوسی در ساقه گیاه پدید آمد، آرام آرام گلدان را حدود دوسانت بچرخانید. گیاه همچنان به سمت نور خواهد چرخید و اگر شما هر بار گلدان را آرام بچرخانید ، بعد از مدت زمانی شاهد بامبوی پیچ دار زیبایی خواهید بود. گیاه بامبو رشد بسیار کمی دارد ( حدود ۳ تا ۹ سانت در سال) بنابراین این عمل احتمالا مدت زیادی طول خواهد کشید.
برطرف کردن عیوب گیاه:
بعد از یادآوری نکات بسیار زیادی در مورد گیاه بامبو زمان آن فرا رسیده است که یاد آور شوم که – در مقایسه با سایر گیاهان- بامبو گیاهی است که واقعا به مراقبت کمی احتیاج دارد. فقط آب آن را عوض کنید، در معرض نور ملایم قرار دهید و هر از گاهی کود بسیار کمی به آن بدهید. اما بعضی اوقات ممکن است گیاه شما با مشگلاتی روبه رو شود . در پائین مشگلاتی را که ممکن است گیاه با آن درگیر شود و راه های برطرف کردن آن، آورده شده است:
* برگ بالائی قهوه ای شده است: در آب گیاه، فلوراید وجود دارد و یا محیط اطراف آن خشک است. برای حل این مشگل ، اگر از آب لوله کشی برای گیاه استفاده کنید، آن را حتماً تصفیه کنید. اگر از کودهای شیمیایی استفاده میکنید ، فوراً آب گیاه را عوض کنید وتا چند ماه اصلا به گیاه کود ندهید. رطوبت اندک نیز به قهوه ای شدن برگ های بالایی کمک میکند. فراموش نکنید که بامبو گیاهی است استوایی وعاشق رطوبت بالا. اما به این معنی نیست که گیاه را مکرراً آبیاری کنید چرا که در حقیقت برگ ها آب ندارند نه ساقه!
* برگها زرد شده اند: نور زیاد است و یا از کود شیمیایی استفاده شده است. فوراً آب گیاه را عوض کنید ، محل گیاه را دورتر از نور قرار دهید و برای مدتی به گیاه کود ندهید.
*ساقه ها از پائین شروع به زرد شدن می کنند: احتمالاً بیش از اندازه به گیاه کود داده شده است. متاسفانه در این حالت کار زیادی از دست شما ساخته نیست. در این حالت فوراً آب گیاه را عوض کنید و اصلا به آن کود و یا مواد مغذی ندهید. اما شانس گیاه برای دوباره ترمیم شدن بسیار کم است. در این حالت می توانید ساقه را از محلی که زرد شده ببرید و دوباره آن را در آب قرار دهید تا ریشه تشکیل شود. اما اگر بین چندین بامبوی موجود، این اتفاق فقط برای یکی از آنها افتاد و یکی از آنها زرد شد، می توانید همان را از مجموعه بامبوها خارج کنید.
* ساقه ها قهوه ای یا خمیده می شوند: ریشه ها فاسد شده اند. احتمالاً به دلیل کود دادن بیش از حد گیاه و یا آبیاری بیش از اندازه خاک گیاه است. در این حالت برای ریشه ها هیچ کاری نمی توانید انجام دهید و تنها کاری که می توان انجام داد این است که ساقه گیاه را بریده و آن را دوباره در آب قرار دهید تا مجدداً ریشه ها تشکیل شوند.

– حشرات( و یا کرم در آب به وجود آمده یا اجزاء سفید رنگ پائین ساقه را گرفته اند ): در این حالت گیاهان را از گلدان خارج کرده و و در ظرفی که حاوی چند قطره مایع ظرفشوئی است قرار دهید. سپس گیاه را خارج کرده، کامل خشک کرده و با آب خوب بشوئید. گلدان گیاه،سنگ های تزئینی و تیله ها را هم کاملا شسته، مجدداً گلدان را پر از آب نموده و گیاه را داخل آن قرار دهید.
* جلبک در آب به وجود آمده است: نور یا کود شیمیایی زیاد به گیاه رسیده است.در این مورد ، اگر از کود گیاهی استفاده می کنید، گلدان مات بهتر است. ساقه، گلدان و سنگ های تزئینی را به دقت بشوئید ، گلدان را مجدداً پر از آب کرده و گیاه را داخل آن قرار دهید

بامبو شانس می‌آورد، اما بامبو با تعداد فرد  ! “

برای شانس آوردن باید تعداد بامبوهایی که در خانه نگهداری می‌کنید ، سه، پنج و … به هر حال فرد باشد در غیر این صورت بدشانسی می‌آورد.

شاید همین خرافه است که در ایران نسبت به بعضی کشورهای آسیای شرقی سابقه کوتاه‌تری داشته باشد ولی یکی از عوامل رونق بازار فروش این نوع گیاه خاص باشد.

البته باید گفت که این خرافه در بعضی از کشورها ریشه‌های کهن تری نیز دارد!
بامبو که در زبان فارسی‌ به‌ نی‌ خیزران شهرت دارد، گیاهی‌ است‌که‌ در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی‌ که‌ دارای رطوبت‌ ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یا کشت می‌شود.

میزان رطوبت‌، حرارت‌ ‌موجود در منطقه و نوع خاک، تعیین‌کننده کیفیت ومرغوبیت بامبو است و هر چه‌ میزان‌ رطوبت‌ و حرارت‌ بیشترباشد، کیفیت محصول بهترخواهد بود.

گیاه بامبو که‌ تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت‌های متفاوت ‌‌است‌ و در حال حاضر بهترین‌ نوع بامبو در ژاپن‌، چین و به‌طورکلی کشورهای شرق آسیا و هند ‌روئیده و کشت می‌شود.

در ایران می‌توان لیالستان لاهیجان، علی‌آباد (در فاصله سخت‌سر وتنکابن‌)، قاسم‌آباد رودسر و تقریبا بیشترنقاط شمال کشور را از مساعدترین‌‌ مناطق رویش‌ بامبو به‌ محسوب نمود.

بامبو ازچهار قسمت سطح‌ داخلی (دارای پوشش‌ نرم)، دیافراگم‌ (متصل‌کننده بخش‌های ‌ساقه‌ به‌یکدیگر) میانه‌ و پوشش‌ رویه‌ که‌ بسیار سخت و دیرشکن است‌ تشکیل شده و‌ دیافراگم‌کاملا فشرده‌ بوده‌ و آب در آن نفوذ نمی‌کند.

البته بامبوهایی که درگل‌فروشی‌های تهران و شهرستان‌های بزرگ کشوربرای مصارف زینتی به فروش می‌رسند ازانواع داخلی آن نیستند بلکه نوع خاصی از بامبوهستند که به «لاکی بامبو» شهرت دارند.

نام علمی این نوع بامبو «دراسینا» است.
معاني تعداد بامبو در جوامع :
۲.عشق و ازدواج
۳.خوشبختی
۵.سلامتی
۸.ثروت
۹.عددی خوش یمن در تمام امور زندگی

 

نگهداری بامبو در آب :
در روش نگهداری بامبو در آب نباید تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه باید فقط ۳ تا ۵ بند پايین آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گیرد ، ريشه تمام سطح ساقه را مي پوشاند و اين از زيبايي گياه مي كاهد. براي نگهداری بامبو در آب معمولی ابتدا می باید حدود دو ساعت آب را کنار بگذاريد تا کلر آن كاملاّ از بین برود ، زیرا کلر آب باعث زرد شدن گیاهان سبز می شود .پس از گذشت مدت زمان ياد شده بامبو را در آن قرار دهيد .

لازم به يادآوريست که هر ۱۵ الی ۲۰ روز یک بار بايد آب گياه بامبو را عوض كرد. بامبو ، املاح موجود در آب را جذب و به اين ترتيب رشد می کند . با تعویض آب ، املاح مورد نیاز در اختیار گياه قرار مي گيرد و در نتيجه ، رشد سريع تر را شاهد خواهيد بود. یاد آور می شویم هرگز نبايد از آب معدنی براي نگهداري بامبو استفاده شود ، زيرا آب معدنی دارای فلوئر است و وجود این ماده باعث زرد شدن گیاهان سبز می شود .

خاک ژله ای :
به منظور نگهداری گياه بامبو در خاک ژله ای ابتدا باید بامبو را در آب قرار داد تا ریشه كند .حدودا دو ماه ونيم پس از آنکه بامبو به ریشه نشست می توان آن را داخل خاک های ژله ای قرار داد . در زمان هایی که قصد تعويض يا شارژ خاک ژله ای را داشتید ، بامبو را داخل آب نگهداری كنيد . لازم به ذكر است در اين روش نگهداري ، املاح مورد نیاز بامبو از طریق خاک ژله ای تامین می شود .
کاشت بامبو در خاک :
گياه بامبو فقط در خاک های مخصوص مي تواند به زندگی ادامه دهد . از خصوصیات این نوع خاک ها ، قابليت نگهداری آب به مدت طولانی را مي توان نام برد . رشد بامبو در این خاک ها افزایش می یابد. بامبو ، گیاهی است که در رطوبت ۷۰ درصد در جنوب شرقي آسیا رشد می کند ، اما با دمای معمولی داخل اتاق نيز سازگاري دارد ، البته اگر قصد رسیدگی بیشتر و بهتر از این گیاه را دارید می توانيد در زمان های مختلف ، برگ های گیاه را با آب پاش مرطوب كنيد . بامبو ، گیاهی است که هم از طریق ریشه و هم از طریق برگ تغذيه مي كند با پاشيدن آب روی آن در واقع شما به دو روش ، مواد غذايي را به گياه تزريق كرده ايد ؛ البته اگر مي خواهيد گياه شما رشد بهتري داشته باشد ، مي توانيد از قطره هاي تقويتي يا اسپري تغذيه استفاده كنيد .

نورگيري : گياه بامبو نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد .اين گياه كاملا آپارتمانی است و بهترین نور برای آن نوري است كه در فاصله ي حدود ۳ متر از پنجره ای که جلوي آن پرده کشیده شده مي باشد . بامبو با شرايط آب و هوايي ثابت ، سازگار است .

از اين رو از نگهداری بامبو مقابل باد کولر ، نزدیک بخاری یا شومینه و یا جلو دري که بعضی اوقات نسیمی از لاي آن مي وزد ، خود داري كنيد و همچنين از جا به جا کردن آن بپرهيزيد ، چرا كه این گیاه بعد از مدتی به مکانی که در آن قرار دارد عادت می کند و جا به جايي ممکن است ضربه ي جبران ناپذیری به گیاه وارد کند و باعث زرد شدن برگ هاي آن شود.از بامبو به عنوان گیاهی اجتماعی یاد می شود . زمانی که تعداد زیادی از اين گياه در کنار یکدیگر قرار گیرد ، سرعت رشد آن افزایش می یابد نكته ي قابل توجه اينكه رنگ ها بر روند رشد بامبو تاثیر بسياري دارند كه در اينجا به تأثير دو رنگ قرمز و مشكي اشاره مي كنيم :

رنگ قرمز :
اصولا گياه بامبو به رنگ هاي شاد به خصوص قرمز واكنش مثبتي نشان مي دهد .
تجربه نشان داده كه اگر مكان نگهداري اين گياه با رنگ هاي شاد مثل نارنجي و قرمز تزئين شده باشد ، برگ هاي اين گياه با سرعت بيشتري رشد مي كنند و امكان زدن جوانه هاي بيشتري را فراهم مي سازند . همچنين وجود رنگ هاي گرم در مكان نگهداري گل بابو ، طول عمر گياه را افزايش مي دهد .

رنگ مشکی :
ازآنجا كه بامبو به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد ، رنگ مشکی تاثیر منفی بر روند رشد آن مي گذارد و در صورتی که مدت زمان زیادی گياه در معرض رنگ مشکی قرار گيرد ، پژمرده مي شود و به تدريج از بين مي رود.

مردم تایلند در مورد تعداد بامبو هايي كه نگه مي دارند ، اعتقاد خاصی دارند . آنها معتقدند که نگهداری تعداد دو شاخه ،نشانه ي عشق و ازدواج است .

سه شاخه نشانه ي خوشبختی ، پنج شاخه نشانه ي سلامتی ، هفت شاخه نشانه ي پولدار شدن و ثروت و نه شاخه نشانه ي خوش یمنی در تمام امور زندگی است.
گیاه بامبو به گونه های مختلفی تقسیم می شود که مهمترین آنها عبارتنداز:

۱٫ بامبوي جوانه: این نوع بامبو از قسمت های وسط ساقه تشکیل می شود . برگ ها ازجوانه ي کنار ساقه می رويند .
طول ساقه های نوع جوانه بين ۵۰تا۱۲۰ سانتی متر و رنگ برگ ها در این نوع ، سبز است .

۲٫ بامبوي برگ سبز : در اين نوع بامبو ، رنگ برگ ها سبز پررنگ است و ارتفاع ساقه به ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر مي رسد .

۳٫ بامبوي طلايی : رنگ برگ ها در بامبوي طلايي ، سبز کم رنگ است که رگه های سبز پر رنگي در آن ديده مي شود ، اما بعضی از انواع این گونه دارای برگ های سبز کم رنگ یکدست است.

۴٫ بامبوي سیلور ( ابلق ) : این گونه از بامبو دارای برگ هایی به رنگ سبز کم رنگ و پر رنگ است و طول ساقه ي آن به ۱۲۰ سانتی متر مي رسد .

بامبو از نظر نوع پیچ نیز دارای تقسیم بندی می باشد :

۱٫ پیچ فنری :
یکی از پر طرفدارترین پیچهای بامبو می باشد و از نظر تعداد پیچ نیز به دسته های تک پیچ ، دو پیچ ، سه پیچ و چهار پیچ تقسیم می شود .
۲٫ پیچ o :
به دلیل شباهت زیاد این نوع پیچ بامبو به کلمه o انگلیسی به این نام معروف شده است .

۳٫ پیچ s :
به دلیل شباهت زیاد این نوع پیچ بامبو به کلمه s انگلیسی به این نام معروف شده است .

طرز تکثیر بامبو
با قلمه تکثیر می یابد.از هر جا که خواستید قلمه می زنید اما دیگر پیچ نمی خورد. تکثیر گياه بامبو به روش قلمه زدن انجام مي شود كه در زير توضيح داده شده است.

تكثير به روش قلمه زدن :
از قسمت پايین ساقه ، بالای ریشه ، ۳ بند را در نظر بگیرید ، از وسط بند ۴ به بعد می توانید آن را قلمه بزنید . شما می توانید تعداد بند های بیشتری را انتخاب كنيد ، اما اگر کمتر از سه بند داشته باشد ، ممکن است گیاه از بین برود . قسمت پايین ساقه را به صورت اریب، برش زده و قسمت بالای آن را به وسیله ي چسب مخصوص و یا شمع بپوشانید.

برش پايين ساقه : در اين قسمت دقت کنید برش به وسیله ي یک تیغ یا قیچی تیز مخصوص گل انجام شود، در غیر این صورت ممکن است آوند های پايین ساقه دچار آسيب ديدگي گردد و در نتيجه گياه از بين برود.

شمع زدن :
در هنگام شمع زدن باید دقت شود تمامي قسمت های بالای ساقه پوشیده شود و روی آن شمع ریخته نشود . معمولا ساقه پس از یک ماه ، ریشه و پس از دو ماه جوانه خواهد زد.

زمان قلمه زدن :
بامبو جزو گیاهانی است که در هر زمانی و فصلی می توان آن را قلمه زد

بامبو و پیشگیری از چروک:
برای نرم کردن و تقویت پوست، همچنین پیشگیری از بروز چروک، کارخانجات تولید لوازم آرایشی به استفاده از عصاره گیاه بامبو رو آورده اند. جالب است بدانید این گیاه زیبا که این روزها تقریبا در تمامی خانه ها نمونه ای از آن دیده می شود، گیاه پر کاربردی است که در هر مورد که فکرش را کنید، استفاده می شود.ساقه این گیاه نوعی ماده ترشح می کند که اصطلاحا به آن «اشک بامبو» می گویند. این شیره غنی از سیلیس یا اکسید سیلسیوم بوده که نقشی اساسی در سلامت و نگهداری از بافت پوستی بازی می کند. با افزایش سن میزان سیلسیوم بدن کاهش یافته و پوست به تدریج شل و خشک شده و چروک ها نمایان می شوند. پیری پوست نتیجه مستقیم کاهش سیلسیوم بدن است. برای مقابله با پیری پوست متخصصان توصیه می کنند به طور مداوم پوست را مرطوب کنید.اخیرا محققان موفق به تولید کرم ها، ژل های دوش و شیرپاک کن هایی از اشک بامبو شده اند که نه تنها پوست را مرطوب می کند بلکه سیلیس کافی به آن می رساند. جالب است بدانید که از بامبو در ساخت کرم های لایه بردار هم استفاده می شود.

فیبر بامبو در عین سخت بودن، تهاجمی نیست و می تواند در کنار برداشتن سلول های مرده به صورت، رنگی درخشان ببخشد. خواص دارویی بامبو بامبو غنی از سیلیس و مواد معدنی است که برای درمان روماتیسم بسیار خوب است. تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه واشنگتن استیت روی ۸ زن سالم نشان داده است انتخاب رژیمی با پایه جوانه بامبو می تواند سبب کاهش کلسترول بد خون شود. نکته دیگر اینکه بامبو جزو گیاهانی است که به طور سنتی در طب هندی و چینی استفاده می شده است. در سال ۲۰۰۳، وزیر بهداشت چین اعلام کرد برگ های بامبو منبع آنتی اکسیدان طبیعی بوده و می توان پس از بررسی آن را تبدیل به مکمل غذایی کرد.فواید و مضرات در کشاورزی گفته می شود بامبو خواص آنتی باکتریایی دارد به طوری که در برخی فرهنگ ها برای از بین بردن سموم خاک مورد استفاده قرار گرفته است. متاسفانه بامبو تنها خوبی ندارد. رشد سریع آن (برخی از انواع در ۲۴ ساعت یک قد رشد می کنند) در یک محیط می تواند سبب خفه شدن گیاهان دیگر شود. در ضمن این گیاه محل زندگی برخی حشرات مثل مالاریا و برخی ویروس ها مثل ویروس دنگو است. پس اگر در محل زندگی خود بامبو پرورش می دهید، بهتراست مراقب باشید.

34 پاسخ به “هر آنچه که لازم است از بامبو بدانید+نگهداری بامبو”

 1. من هم خواستم تجربه ام و تحقیقاتم رو درباره بامبو بگم.
  وقتی بامبو رو آوردم خونه دو سه تا برگ هاش زرد شدند که نگران شدم و پرس و جو کردم بعضی گفتن قارچه بعضی گفتن نور زیاد بود و … اما بگم دو سه تا برگ طبیعیه و جاش در میاد. بخاطر جابجایی هر گیاهی بخواد با شرایط وفق پیدا کنه زمان میبره.
  وقتی بامبو رو خریدم یک قطره هم باهاش خریدم. صاحبش گفت به ازای هر بامبو یک قطره بریز. روی خود بطری هم همینو نوشته که برای هر شاخه بامبو یک قطره. اما تجربه من میگه هر وقت قطره رو ریختم بدتر بود.
  نکته آخر در مورد آب که در مطالب هم اشاره شده اما چون مهمه اینجا هم میگم . آب رو ۲۰ روز عوض کنید. آب کم میشه که میتونید بهش اضافه کنید . سعی کنید بیش از ۲۰ سانت نباشه چون مقدار ریشه زنیش بیشتر میشه. سعی کنید از آب تسویه شده استفاده کنید. آب معدنی نریزید ! آب مورد نیاز را به مدت ۲۴ ساعت کنار بگذارید تا کلر آب بره بعد استفاده کنید.
  در کل گیاه خوبیه و نیاز به مراقبت خاصی نداره.
  اگر سوال یا نکته ای شما داشتید بفرمایید.

 2. مانی گفت:

  من چند تا سوال دارم
  ۱- چطور بامبو رو حرس کنیم
  ۲- علت زرد شدن برگ ها و زرد شدن ساقه چیست
  ۳- روش تکثیر و قلمه زدن بامبو به چه صورت است
  ۴- آیا آب پاشیدن با اسپری آب پاش به بامبو صدمه می زند ؟
  ۵- چطور میتونم بامبو رو پیچ بدیم

 3. قاصدک گفت:

  سلام و ممنون از سایت مفیدتون
  من سه شاخه بامبو دارم که شاداب و سرحال هستن اما به تازگی روی ساقه نزدیک به ریشه یعنی بخشی از گیاه که در آب قرار داره و همینطور گلدان آن سفیدک زده و چیزی شبیه رسوب داخل کتری و سماور هم به گیاه و هم به گلدان چسبیده طوریکه گلدان با شستن هم پاک نشد. تغییری در محل گیاه و آبیاریش انجام نشده. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • mkamali گفت:

   گلدان را با وایتکس بشورید و تمیز نگه داردید. بامبو را هم تاجای ممکن بشورید تا مواد خارجی آن جدا شوند مواظب باشید که به گیاه آسیب نرسانید.
   احتمالا مشکل از آب است. سعی کنید از آب تسویه شده استفاده کنید.
   آب بامبو را حتما قبل ۲۴ ساعت کنار بگذارید و بعد از آن برای بامبو استفاده کنید.

 4. Hilda گفت:

  با سلام و سپاس،
  دو شاخه بامبو دارم، به تازگی ساقه ی یکی از شاخه ها از یک سمت! زرد شده، گلدانش را شسته ام و آب آنرا عوض کرده ام، اکنون چه کنم؟

  • mkamali گفت:

   دقت کنید که اصول اصلی نگهداری بامبو را رعایت کرده باشید.
   نور زیادی برای بامبو خوب نیست. اگر نور بامبو زیاد باشد به مرور زرد می شود. آب آن را تازه به تازه عوض کنید. در صورت امکان از آب تسویه شده استفاده کنید و آب را قبل از استفاده ۲۴ تا ۴۸ ساعت کنار بگذارید سپس در گلدان بریزید. بامبو عاشق رطوبت است. در ۳ تا ۴ روز یک بار با بصور پودری و کم اسپری کنید.

 5. امید گفت:

  سلام میخواستم بدونم زمان تعویض گلدان گیاه بامبویی که در خاک است چه موقع است؟

 6. Negar گفت:

  سلام خسته نباشید. من دو شاخه بامبو دارم. در قسمت پیچ ساقه ی آنها دانه های برجسته ی چوب مانندی زده. میخواستم بدونم میتونه آفت باشه یا مریضی آن؟

 7. امیر بامبو گفت:

  سلام ، من یه سوال دارم که آیا این درسته میگن تعداد بامبوها باید فرد باشه?
  مرسی

  • mkamali گفت:

   بله. گفته شده که تعداد بامبوها بهتره که فرد باشه تا باعث شانس شود در غیر اینصورت باعث بدشانسی میشه…

 8. النام گفت:

  ممنونم عالی بود

 9. با سلام
  من ٣ عدد بامبو در گلدان شيشه اي دارم
  بعد از يك مدت ديدم در كنار ريشه هاش جلبك زده .
  يه فكر جالب به نظرم رسيد و رفتم به يك آكواريومي و يك ماهي لجن خوار گرفتم . الان حدود يك ماهي ميشه با بامبوي من همخونه هست . از جلبك ها تغذيه مي كنه و با توليد مدفوع به رشد گياهم كمك مي كنه . تا الان تقريبا ٨٠ درصد جلبك ها را خورده و ساقه هاي بامبو من را تميز مي كنه . به نظرتون ايده جالبي نبوده !

 10. ناشناس گفت:

  سلام من پنج شاخه بامبو خریدم ولی حس میکنم بعضی از برگ ها شاد و سر حال نیستن میشه بگید باید چکار کنم

  • mkamali گفت:

   همانطور که اشاره شد بامبو نور زیاد نیاز ندارد. همچنین سعی کنید بامبو را مرطوب نگه دارید. اسپری کردن روزانه بامبو باعث شادابی و همچنین رشد سریعتر بامبو می شود.

 11. محسن گفت:

  سلام ایا باید گیاه رو درسمت خاصی ازخانه نگهدارى کرد؟

 12. مریم سیاح گفت:

  سلام . لطفا” بفرمائید نگهداری گلهای بامبو در کنار تلویزیون به گیاه آسیبی وارد نمیکند ؟ ممنون

 13. مریم گفت:

  من برای تغذیه بامبو , درون شیشه اون چندین سنگریزه شسته شده متنوع ریختم که الحمدلله مشکلی هم ایجاد نکرده

 14. سارا گفت:

  بامبو چینی دارم. از زمانی که گلدون رو عوض کردم و کود دادم در چند تا از ساقه ها از پایین ساقه شروع کرده به زرد شدن. (از برگهای پایینتر ساقه رو به بالا) . به پیشنهاد شما خاک گلدون و شستم و مقدار زیادی از کودها رو خارج کردم.ولی همچنان روند زرد شدن برگها ادامه داره. دو ساقه که زرد شده بود و از محل رویش ساقه قلمه زدم و در خاک گذاشتم. کار دیگه بای هم هست که بتونم انجام بدم براش؟

 15. شیما گفت:

  مرسی از مطالب اموزنده و خوبتون

 16. محبوبه گفت:

  سلام یک ماه پیش روی برگهای بالایی یکی از شاخه های بامبو سفیدک دیدم ویه حشرات ریز سفید انتهای برگها نزدیک ساقه بعد از بالای پیچش قطع کردم و حالا دوباره جوانه زده ولی بازم ازون حشره ها داره و روی برگ ساقه های کناری هم سفیدک دیدم چکار کنم ؟ ساقه ای که جوانه اش هم سفیدک داشت رو دور انداختم ولی بقی رو چکار کنم ؟ (هفته ای یکبار میشورمشون و اب گلدان رو عوض میکنم)

 17. هاله گفت:

  با سلام.من سه شاخه بامبو دارم كه تا چندماه پيش خالشون تقريبا خوب بود ورشدخوبي داشتن،،ولي چندوقتيه نوك برگاشون يكم خشك ميشه و،،يكيشون ازقسمت بالا شروع به زردشدن كرده،،يكم ازساقه ي بالايي كه زردشده بود وبا چاقوبريدم،،ابشون ماهي يكبار تقريبا عوض مي كنم وكودم ميدم بهشون.درضمن مستقيمم رشد نمي كنن به چپ وراست خم ميشن.نميدونم چيكارشون كنم!؟ممنون ميشم جواب بديد

  • mkamali گفت:

   با توجه به اینکه میگی بامبو هات چند ماه قبل خوب بوده احتمالا به خاطر هوای خونه است. در فصل زمستان با توجه به استفاده از وسایل گرمایشی هوای خونه خشک میشه و این موضوع برای همه گیاهان بخصوص گیاهانی مثل بامبو که به هوا و رطوبت نیاز داند حیاتی است. بهتره جای بامبوت و تغییر بدی و مقدار کمی روش اسپری کنی. از کودی که به بامبو ها ت میدی مطمئن باش. کود رو قطع کن و با آزمون و خطا چک کن. برخی ازکودها در بازار تقلبی هستند و هیچ کمکی به رشد بابمو نمیکنند. بامبو بدون کود هم رشد میکنه و زندگی میکنه غذایی مورد نیازش رو از آب میگیره و مواد نیاز نیست حتما از کود استفاده بشه.

 18. delta گفت:

  سلام اگه ازبجای کوتاه کردن بامبو از ساقه از قسمت برگهاش قیچی کنم چ اتفاقی براش میفته؟؟؟ازبین نمیره؟؟

 19. سارا گفت:

  سلام . من سه شاخه بامبو دارم تا یک ساله که دارمشون ولی ازسه هفته پیش متوجه شدم که زیر ساقه ی بامبوهام جایی که پیچ میخوره دانه های زیادی وجود داره و قهوه ای رنگ هستن علاوه به ابتدای ریشه هاشون یه ماده سیاه رنگ چسبیده و اب گلدان هم بعد از دوروز بوی نامطبوعی میگیرد . و هم شاخه هاشون به سمت چپ و راست متمایل شدن میخواستم ببینم مشکلشون چیه ممنون.

 20. سارا گفت:

  و شادابی گذشته را ندارند و انتهای برگ هاشون زرد میشه

 21. سلام
  من می خواهم بامبو تولید کنم یا امکان اش هست در گلخانه تولید کنم
  و چقدر زمان می برد تا انداره ۱متر برسد در شرایط گلخانه را می گویم در تهران گلخانه دارم
  لطف می کنید

 22. فاطمه گفت:

  سلام
  ببخشید شما نمیدونین یه محلول بامبو به طور کلی دارای چه غلظتیه؟

 23. meli گفت:

  سلام من دوتا بامبو دارم یکیش سرش حالت لهیدگی داشت بریدم الان اونجا خشک شده دیگ ازش رشد نکرده ولی از بغللاش رشد کرده یکیشم از قسمتی ک دیگ برگ میده یه شاخه دیگ زده بیرون اونو چیکار کنم ببرم تکثیر کنم؟خیلیم کُند رشد میکنن.میگن قرص اهن بریزید توش درسته؟

  • محمد گفت:

   شما فقطی که از سرش زدید معلومه که از بقلاش رشد میکنه. نه نمیخواد بزنی از همونجا مستقیم رشد میکنه و میاد بالا. البته بخوای هم بزنی مشکلی نداره.
   اصلا عجله نکنید تو رشد بامبو. بامبویی که بلند بشه اصلا قشنگ نیست. خیلی ها بامبوی بزرگ رو بیرون میندازن و دوباره بامبو میخرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.