ایزابل اوپر، بازیگر فرانسوی اسکار فرش قرمز
ستارگان معروف روی فرش قرمز در مراسم اسکار ۲۰۱۷
ستارگان و هنرپیشگان معروفی که در مراسم اسکار ۲۰۱۷ روی فرش قرمز رفتند. مراسم اسکار ۲۰۱۷ هم برگزار شد و همانطور ...
دوچرخه سواری دختران بی حجاب خیابان تهران
دوچرخه سواری گروهی زنان عراقی در خیابان
در اقدامی برخی از زنان عراقی تصمیم گرفتند جهت رواج دوچرخه سواری و برطرف کردن رواج عرفی در جامعه اقدام ...
عکس/ مانتو جلو باز دخترانه ۹۵
در بهار ۹۵ بسیاری از دختر ها به دنبال مانتوهای جلو باز جدید و زیبا هستند تا در فصل جدید ...
عکس حیوانات بزرگ,سگ بزرگ
عکس/ حیوانات بزرگ و واقعی
در بعضی از گونه های حیواناتی که ممکن است از نزدیک یا در تلویزیون دیده باشید نژادهایی هستند که بسیار ...
راه رفتن ,افزایش سوخت و ساز
بالابردن سوخت و ساز بدن
افزایش سوخت و ساز بدن علاوه بر سلامت باعث کنترل وزن نیز می شود. بسیاری از افرادی که وزن زیادی ...
طرز تهیه پاپ کورن های طعم دار
فکر کنم طرز تهیه پاپ کورن ساده را همه افراد بدانند. فقط کافی است مقدار کمی روغن و نمک را ...
مویز،خوردن مویز برای زن باردار،مویز و تقویت جنین
خواص خوردن مَویز برای جنین
حتما با خواص و فوایدی که مَویز برای بدن دار آگاه هستید. یکی از عمده فوایدی که برای مویض گفته ...
روانشناسی رنگ،روانشناسی رنگ زرد
روانشناسی رنگ ها
روانشناسی رنگ قرمز میگوید که این رنگ با ایجاد احساس هیجان در مردم، فعالیت امواج مغزی انها را تحریک کرده، ...
تغذیه،کاهش کلسترول،کاهش چربی خون
غذاهای مفید کاهش کلسترول خون
خوردن ماهی های چرب به سلامت قلب و عروق کمک می کند زیرا ماهی هایی که طبیعت چرب  دارند و ...
ماسک میوه،لیفت صورت،میوه جات مفید پوست
جلوگیری از افتادگی پوست با خوردن میوه
شاید تصور می کنید که داشتن پوستی قوی و سفت فقط در با استفاده از کرم ‌های گرانقیمت و صرف ...

شناخت خشونت روانی-احساسی

   موضوعات : دسته‌بندی نشده، روانشناسی

خشونت احساسی-روانی, خشونت در روابط عاشقانه, ازدواج,

وقتی مردم به خشونت روانی فکر می کنند آنها غالبا ” به چیزی فکر می کنند که از طریق خشونت فیزیکی آسیب دیده است، اما تمامی روابط خشونت آمیز فقط شامل خشونت فیزیکی نیست.

بسیاری از مردان و زنان از سوء استفاده های احساسی رنج می برند چیزی که کمتر از خشونت فیزیکی مخرب نیست. متاسفانه سوءاستفاده احساسی اغلب حتی از طرف کسی که مورد سوءاستفاده واقع شده کوچک و نادیده انگاشته می شوند.

شناخت خشونت احساسی

هدف از بکار گیری خشونت های احساسی اینست که شما احساس کنید بی ارزش هستید و عزت نفس شما را از بین برده و به شما احساس وابستگی بدهد.

اگر شما قربانی خشونت های احساسی می شوید ممکن است حس کنید هیچ راه برون رفتی از این رابطه ندارید و یا اینکه بدون شریک زندگیتان که شما را مورد سوءاستفاده قرار می دهد هیچ ارزشی ندارید.

سوء استفاده های احساسی شامل: خشونت کلامی مانند: فریاد زدن ، مسخره کردن، سرزنش کردن و همچنین شرمسار کردن است ، منزوی کردن از اقوام و نزدیکان و کنترل  رفتار طرف مقابل  می شوند.

علاوه بر این متجاوز یعنی کسی که از خشونت احساسی و فیزیکی استفاده می کند اغلب اگر شما آنچه که آنان می خواهند انجام ندهید ازتهدید خشونت فیزیکی زیان بار استفاده می کنند.

ممکن است تصور کنید تا زمانی که خشونت فیزیکی می تواند شما را روانه بیمارستان کند و شما را در حالت وحشت قرار دهد، سوءاستفاده فیزیکی خیلی بدتر از سوءاستفاده احساسی است.اما هراس و وحشتی که از سوء استفاده احساسی حاصل می شود خیلی عمیق تر و جدی تر است.

در حقیقت سوء استفاده احساسی نه تنها می تواند از نظر جسمی به شما آسیب برساند حتی ممکن است از آسیب های جسمی خطرناک تر و جدی تر باشد.

خشونت اقتصادی و مالی؛ یک مدل زیرکانه از خشونت احساسی است

بخاطر داشته باشید هدف متجاوز کنترل شما است و او خیلی وقت ها از پول هم برای اینکار استفاده می کند سوءاستفاده های مالی شامل:

◄ دقیقا” حساب و کتاب شما را کنترل می کند

◄از شما پول و کارت های اعتباری را مضایقه می کند.

◄با شما هر پنی که خرج کرده اید حساب می کند.

◄از کوچکترین مایحتاج مضایغه می کند.( غذا، لباس، دارو، خانه)

◄خرجی شما را محدود می کنند.

◄از کار کردن و یا انتخاب شغلتان ممانعت می کند.

◄در شغلتان کار شکنی می کند. ( کاری می کند شغلتان را از دست بدهید مثلا” دائما” به شما تلفن می کند).

◄از پول های شما دزدی می کند و یا از آنها با اطلاع خودتان بر می دارد.( بدون اجازه)

خشونت و سوءاستفاده رفتارهای انتخابی یک متجاوز است، با وجود اینکه تعداد زیادی از مردم معتقدند که خشونت خانگی و سوءاستفاده ربطی به از دست دادن کنترل رفتار متجاوز ندارد، در حقیقت متجاوز رفتار متجاوزانه و خشونت آمیزش را تعمدا” انتخاب می کند تا کنترل شما را بدست گیرد.

سوء استفاده کننده از تاکتیک های گوناگونی برای زیر نفوذ قرار دادن شما و نمایش قدرتش استفاده می کند.

سلطه گرایی: شخص متجاوز نیاز دارد نشان دهد که مسئول رابطه او است.

آنها ممکن است برای شما و خانواده تصمیم بگیرند، به شما بگویند چه کاری را اجازه دارید انجام دهید و انتظار دارند بدون هیچ پرسشی اطاعت کنید او شاید مثل یک خدمتکار، بچه یا مایملکش با شما رفتار کند.

اهانت: یک متجاوز هر کاری انجام می دهد تا شما احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید یا حس کنید از جهاتی عیب هایی دارید. بعد از تمامی اینها اگر شما باور کنید بی ارزش هستید و هیچکس شما را نمی خواهد، احتمالا” او را ترک نمی کنید. به شما توهین می کند، شما را مسخره می کند، شرمسارتان می کند، و اینها سلاح هایی هستند که او تدارک دیده برای ضایع کردن ارزش شما در مقابل دیگران، و اینکه به شما القاء کند که ضعیف و ناتوان هستید.

منزوی کردن: یک شریک زندگی متجاوز برای هرچه بیشتر وابسته کردن شما به خودش، رابطه تان را با دنیای خارج قطع می کند، او حتی ممکن است مانع دیدن خانواده و دوستانتان شود یا حتی از رفتن شما به سر کار و یا دانشگاه جلو گیری کند. باید برای هر چیزی از او اجازه بگیرید به جایی رفتن و یا دیدار کسی.

تهدید: متجاوزان عموما” از تهدید برای نگهداشتن شریک زندگیشان استفاده می کنند یا آنها را ازاینکه مقصر شناخته شوند می ترسانند متجاوز ممکن است شما، بچه هایتان، اعضاء خانواده تان یا حتی حیواناتتان را تهدید به صدمه زدن و کشتن بکنند.آنان ممکن است تهدید به خودکش کنند، طوری که شما را مقصر جلوه دهد و یا گزارش تان را به اداره سرپرستی  کودکان بدهد.

ارعاب: متجاوز تاکتیک های گوناگونی برای ترساندن شما طراحی کرده است که وادارتان به تسلیم کند. مانند: تاکتیک ها و ژستهایی که به نظر تهدید آمیز می آیند: شکستن وسایل در مقابل شما، خراب کردن قسمت هایی از منزل، صدمه زدن به حیواناتتان، اسلحه را در معرض دید قرار دادن… پیغام واضح این است که اگر شما تبعیت نکنید اینها نتایج بی چون چرایی هستند که خواهید دید.

انکار و سرزنش: متجاوزان خیلی خوب بلدند برای چیزهایی که قابل بهانه آوردن نیستند بهانه بیاورند. آنها دوران کودکی، روز بد داشتن، و حتی قربانی شان را بخاطر رفتار خشونت آمیز خودشان سرزنش می کنند. شریک زندگی متجاوز شما ممکن است تجاوزش را انکار و یا حتی آنرا ناچیز جلوه دهد، او مدام مسئولیت کارهایش را به شما نسبت می دهد به هر حال رفتار خشونت آمیز و متجاوزانه او تقصیر شماست.

متجاوزان می توانند رفتارشان را کنترل کنند آنها همیشه اینکار را می کنند آنها انتخاب می کنند که از چه کسی سوءاستفاده کنند.

آنها به هر کسی در زندگیشان توهین، تهدید، حمله نمی کنند حتی کسی را که موجب رنج شان شده است. آنها معمولا” سوءاستفاده هایشان را برای کسانی که به آنها نزدیکترند ذخیره می کنند کسی که ادعا می کنند قلبا” دوستش دارند.

متجاوزان با دقت زمان و مکان تجاوز را انتخاب می کنند آنها خودشان را تا زمانی که مطمئن شوند کسی رفتار خشونت آمیز آنها را نخواهد دید کنترل می کنند. آنها ممکن است مانند هر آدم خوبی در جمع رفتار کنند اما بزودی زود، وقتی که تنها هستید ضربه شان را مستقیما” به شما وارد می کنند

متجاوزان قادرند رفتار تجاوزکارانه شان را هر وقت به نفعشان باشد قطع کنند اکثر متجاوزان اعمالشان خارج از کنترلشان نیست در حقیقت آنها این توانایی را دارند که خیلی سریع به رفتار متجاوزانه شان هر وقت منافع شان ایجاب کند پایان دهند.( بعنوان مثال وقتی سرو کله پلیس پیدا می شود یا رئیس شان تلفن می کند).

خشونت متجاوزان معمولا” مستقیما” جایی ظاهر می شود که دیده نشود ترجیحا” وانمود می کنند از شدت خشم عقلشان را از دست داده اند.

تعداد زیادی از خشونت های فیزیکی متجاوزان دقیقا” هدف گیری می شود آنها به جایی مشت و لگد می زنند که علامتی از کوفتگی و کبودی بر جای نگذارد .

چرخه خشونت در خشونت خانگی

خشونت خانگی در نمونه متداول زیر قرار می گیرد یا چرخه خشونت :

سوء استفاده ◄ گناه ◄بهانه◄ رفتار معمولی ◄توهم ◄ خودبینی◄سوءاستفاده

سوء استفاده : شریک زندگی متجاوزتان بدون اینکه حمله کند ضربه می زند، تحقیر می کند، یا رفتار خشونت آمیز دارد، سوء استفاده بازی قدرتی است که طراحی شده برای اینکه به شما نشان دهد رئیس چه کسی است؟

تگ های مطب : ,,,
ارسال شده در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ | تعداد بازدید : 1,316 بازدید | کد مطلب: 1912
googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook فریندفید اشتراک در بالاترین delicious linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.