ایزابل اوپر، بازیگر فرانسوی اسکار فرش قرمز
ستارگان معروف روی فرش قرمز در مراسم اسکار ۲۰۱۷
ستارگان و هنرپیشگان معروفی که در مراسم اسکار ۲۰۱۷ روی فرش قرمز رفتند. مراسم اسکار ۲۰۱۷ هم برگزار شد و همانطور ...
دوچرخه سواری دختران بی حجاب خیابان تهران
دوچرخه سواری گروهی زنان عراقی در خیابان
در اقدامی برخی از زنان عراقی تصمیم گرفتند جهت رواج دوچرخه سواری و برطرف کردن رواج عرفی در جامعه اقدام ...
عکس/ مانتو جلو باز دخترانه ۹۵
در بهار ۹۵ بسیاری از دختر ها به دنبال مانتوهای جلو باز جدید و زیبا هستند تا در فصل جدید ...
عکس حیوانات بزرگ,سگ بزرگ
عکس/ حیوانات بزرگ و واقعی
در بعضی از گونه های حیواناتی که ممکن است از نزدیک یا در تلویزیون دیده باشید نژادهایی هستند که بسیار ...
راه رفتن ,افزایش سوخت و ساز
بالابردن سوخت و ساز بدن
افزایش سوخت و ساز بدن علاوه بر سلامت باعث کنترل وزن نیز می شود. بسیاری از افرادی که وزن زیادی ...
طرز تهیه پاپ کورن های طعم دار
فکر کنم طرز تهیه پاپ کورن ساده را همه افراد بدانند. فقط کافی است مقدار کمی روغن و نمک را ...
مویز،خوردن مویز برای زن باردار،مویز و تقویت جنین
خواص خوردن مَویز برای جنین
حتما با خواص و فوایدی که مَویز برای بدن دار آگاه هستید. یکی از عمده فوایدی که برای مویض گفته ...
روانشناسی رنگ،روانشناسی رنگ زرد
روانشناسی رنگ ها
روانشناسی رنگ قرمز میگوید که این رنگ با ایجاد احساس هیجان در مردم، فعالیت امواج مغزی انها را تحریک کرده، ...
تغذیه،کاهش کلسترول،کاهش چربی خون
غذاهای مفید کاهش کلسترول خون
خوردن ماهی های چرب به سلامت قلب و عروق کمک می کند زیرا ماهی هایی که طبیعت چرب  دارند و ...
ماسک میوه،لیفت صورت،میوه جات مفید پوست
جلوگیری از افتادگی پوست با خوردن میوه
شاید تصور می کنید که داشتن پوستی قوی و سفت فقط در با استفاده از کرم ‌های گرانقیمت و صرف ...

چگونه یک دوستی عاشقانه را تمام کنیم ؟

   موضوعات : روانشناسی

ممکن است برخی از افراد با شخصی آشنا شوند که در نگاه اول شرایط خوبی برای دوستی و تشکیل زندگی را داشته باشد اما در ادامه متوجه می شوند که این دوستی و رابطه آنطور که فکر می کردند نبوده و در فکر پایان دادن به این رابطه هستند.

پایان رابطه عاشقانه, قطع دوستی

ممکن است در این رابطه دوستی علاقه ای بوجود آمده باشد که پایان دادن به این رابطه کاری سخت و دشوار باشد و نجوه پایان داده آن را بدرستی ندانیم. به همین دلیل نه فقط نمی تونیم ناراحتی قطع رابطه را به حداقل برسانیم، بلکه با رفتارهای اشتباه، اوضاع را بر فرد مقابل و خودمان سخت می کنیم و خودمان هم وارد وضعیتی می شویم که نمی توانیم رفتارهایمان را بدرستی کنترل کنیم.

برخود قاطعانه با این موضوع نیاز به شجاعت دارد. اما این تمام موضوع نیست. لازم شما طوری برخورد کنید که ادامه کار و زندگی برای دو طرف سخت نباشد و دچار ضربات روحی و فکری نشوند

روش های پایان دادن به یک دوستی عاشقانه و عاطفی

۱- شجاعانه مسئولیت قطع رابطه را به عهده بگیرید
اگر احساسات یا نیازهای شما تغییر کرده است، اگر رویاهای شما دیگر به هم شباهتی ندارد یا زندگی تان در مسیرهایی متفاوت قرار دارد، شجاع باشید و این را صراحتا اعلام کنید، این به این معنی نیست که طوری با نامزدتان برخورد کنید تا مجبور شود خودش اینها را به زبان بیاورد. وقتی احساس می کنید یک رابطه دوستی می بایست تمام شود نباید مسئولیت گریز شوید و کاری انجام دهید که طرف مقابل خودش به شما بگوید که دیگر نمی تواند این رابطه را ادامه دهد. این موضوع باعث نابودی عزت نفس شما می شود و این خاطره هیچ وقت از ذهنتان پاک نخواهد شد و هیچ وقت فراموش نمی کنید که شما شجاعانه عمل نکردید.
شما دوست دارید این بار را از دوش خود بردارید و طوری رفتار می کنید که بالاخره طرف مقابل شما بگوید که دیگر بس است و از این رابطه خسته شده اما این رفتار شما تمام تلقی آن آدم از زندگی را به هم می زند. طرف مقابل ممکن است در ابتدا متوجه نشود که شما قصد دارید رابطه را قطع کنید و شروع به پرسش این سوالات از خودش: آیا من آدم ارزشمندی نیستم؟ آیا غیرجذابم؟ شما کم کم این احساس را در طرف مقابل به وجود می آورید که مقصر خود اواست. شما به درک او ضربه می زنید و او به آنچه که احساس می کند، می‌بیند یا می‌شنود اطمینان نخواهد کرد. این نوع بلاتکلیفی می تواند آو را در رابطه های بعدی هم فلج کند و دیگر نمی تواند به از خودگذشتگی یا شایستگی نفر بعدی اطمینان نماید.

۲- پایان رابطه را مستقیم و رو در رو انجام دهید
هنگام قطع رابطه حضوری و مستقیم ممکن است اشاره های غیرکلامی را احساس کنیم که به ما این اطمینان را می دهند که همچنان قابل دوست داشتن هستیم. هر چیزی جز قطع رو در روی رابطه، این پیام اضطراب آور را در خود دارد: «تو هیچ اهمیتی نداری». عده ای ممکن است فکر کنند با ایمیل زدن، پیامک زدن می توانند از تلخی اعلام قطع رابطه بکاهند اما این روش های از راه دور و غیر حضوری به فردی که خبر قطع رابطه را دریافت نموده چنان ضربه ای وارد می کند که در رابطه ها و دوستی های بعدی اثرات و عواقب آن را خواهیم دید.
هنگامی که شما هیچ توضیحی پیرامون دلیل پرابایان داده به رابطه  خود نمی دهید، طرف مقابل زمانی خیلی طولانی را صرف این موضوع خواهد کرد که چه مشکلی داشته و چه اشتباهی انجام داده است. او بعد از شما به سختی وارد رابطه عاطفی دیگر می شود. بدون یک پایان قطعی، وارد فکرهای بی پایانی می شویم که در اکثر اوقات به افسردگی منجر خواهد شد. جالب است وقتی ما از راه دور قطع رابطه می کنیم دیر یا زود دچار عذاب وجدان می شویم چون بالاخره می فهمیم که چطور به طرف ضربه زدیم و چقدر کم نگران او بودیم. ممکن است چند سال بگذرد و بالاخره از کار خودتان خجالت بکشید. این احساس گناه و خجالت می تواند بر روابط بعدی شما نیز تاثیر گذارد. از صداقت چماق نسازید یا همه چیز را فاش کنید. اگر به عنوان مثال از نحوه حرف زدن طرف مقابل نفرت پیدا کردید و تا دهنش را باز می کند حالتان به هم می خورد بهتر است این را مستقیما به او نگویید و در دلتان نگه دارید. مهمترین کار شما این است که مراقب اعتماد به نفس طرف مقابلتان باشید.

۳- با احترام و باوقار رفتار کنید
از آنجا که پایان دادن به یک رابطه دوستی یک سناریوی بالقوه انفجاری هست سعی کنید پیش از انجام آن به تک تک توهین هایی که خواهید شنید و تک تک فحش هایی که احتمالا خواهید داد فکر کنید. اینجوری هنگام دعوا معقول تر حرف می زنید. محترم شمردن فرد مقابل باعث می شود او هم با احترام بیشتری با شما صحبت کند.

۴- صداقت داشته باشید
همانطور که قبلا گفته شد از صداقت چماق نسازید و یا همه چیز را فاش کنید. اگر مثلا از نحوه صحبت کردن فرد مقابل نفرت پیدا کردید و تا دهنش را باز می کند حالتان به هم می خورد بهتر است این موضوع را در دلتان نگه دارید و بازگو نکنید. مهمترین وظیفه شما این است که مراقب اعتماد به نفس طرف مقابل باشید. طوری بلا سرش نیارید که نتواند هیچ رابطه موفق دیگری داشته باشد. نمک روی زخمش نپاشید که این شکنجه است. شما قصد دارید یک پیام را به فرد مقابل برسانید «تو آن فردی که من می خواهم نیستی». همین. پس نباید او را به این نتیجه برسانید که مشکل بزرگی دارد و پر از کمبود است.

۵- از جملات کلیشه ای استفاده نکنید
از جمله های کلیشه ای، تکراری و بی ربط فقط طرف مقابل را به این نتیجه می رساند که ذره ای احترام برایش قائل نیستید و با دم دستی ترین تکه های فیلم ها و سریال ها با آن برخورد کرده اید. شما به فرد مقابل یک توضیح درست (حتی کوتاه) بدهکارید. باید به او توضیح دهید که به چه علت اوضاع آنطور که می خواستید پیش نرفته است،ضمنا نیاز نیست طرف مقابل را وادار کنید که دلایلتان را بپذیرد، به خصوص که چنین بحث هایی در نهایت به خشونت منجر می شود.

۶- ماجرا را تحلیل نکنید
این فکر خوبی نیست چون امکان ندارد به نتیجه برسید. شما می گویید ماجرا اینگونه رخ داده است و طرف مقابل می گوید نه! نه! ماجرا را اشتباه دیدی … جور دیگری بود. این قبیل رفت و برگشت های مداوم اکثر اوقات به دعوا یا بدتر از آن منجر می شود. بدتر از دعوا کردن این است که شما در بحث ببازید و طرف مقابل شما را وادار به بازگشت کند، آن هم بازگشت به رابطه ای ناکارآمد که خودتان به دنبال پایان دادنش بودید. چطور رابطه دوستی عاشقانه و عاطفی را تمام کنیم؟

۷- رابطه خود را کاملا قطع کنید
برای اینکه جلوی ضربه را بگیرید نگویید که بیا از این به بعد دیدارهای دوستانه داشته باشیم. اینکه به او بگویید بیا از حالا به بعد مثل خواهر و برادر باشیم ممکن است احساس گناه شما را از قطع رابطه کم کند اما برای طرف مقابل چیز خوبی نیست. این امر ممکن است باعث شود او به اشتباه به آینده و بازگشت شما امیدوار شود و این امیدواری جلوی حرکت دو طرف به سمت زندگی بهتر را می گیرد.

۸- در هنگام خداحافظی قدرشناس باشید
این خیلی خوب است که موقع خداحافظی دوران خوب مشترک را مورد قدردانی و ستایش قرار دهید و این بسیار خوب است که حس ناراحتی تان را (از اینکه امیدهای مشترکتان به رابطه به ناامیدی تبدیل شد) بروز دهید. چنین کارهایی به شخص مقابل ثابت می کند که شما شخص ارزشمندی بوده اید.

۹- عدم اعتراض به تصمیم طرف مقابل
در هنگامی که با پیشنهاد تمام کردن رابطه عاطفی روبرو می شوید التماس نکنید تا از تصمیمش صرفنظر کند. وقتی یکدفعه با شما پایان دادن رابطه عاشقانه می کنند بهترین روش این است که بپذیرید این رابطه به پایان کامل خودش رسیده است. به این شکل روند بهبود عاطفی سریع تر می شود. فرد بعد از قطع و پایان رابطه، از همه کناره می گیرد اما با گذشت زمان، این کناره گیری اجتماعی کمتر و کمتر می شود و این یعنی شخص در پروسه بهبود قرار گرفته است. این پروسه بسیار حساس است و هر ارتباط یا تلاش برای برگشت فرد مقابل به او ضربه می زند. اگر به شکل ناگهانی یک ایمیل از فرد مقابل به شما برسد ناگهان به او میل پیدا می کنید و دلتان می خواهد رابطه دوستی شما دوباره آغاز شود. بنابراین هرگونه رابطه با فردی که با شما به هم زده را کاملا قطع کنید. نامه ها و کارت پستال ها و یادگاری هایش را دور بریزید. هرگز به او زنگ نزنید و بیخودی سعی نکنید که نشانی از او در زندگی خود حفظ کنید.

۱۰- هرگز از او شیطان نسازید
این فقط باعث اطلاف انرژی شما می شود و موجب عدم متوجه به اینکه به بن بست رسیدن یک رابطه دو نفره، تقصیر هر دو طرف بوده و بی خیال نقشه انتقام شوید؛ چون این باعث می شود که طرف مقابل بیشتر از قبل در تفکرات شما حضور داشته باشد و این به معنی عقب افتادن از روند بهبود است.

۱۱- رو برو شدن با واقعیت و درد
بعد از مرگ یک عزیز، پایان یک رابطه بلندمدت است و یکی از بزرگترین ضربه های احساسی است که هر شخص می تواند تجربه کند پس کاملا طبیعی و در واقع ضروری است که فرد برای این فقدان سوگواری و ناراحتی کند. عشق شما را به شدت آسیب پذیر می کند. اگر اجازه دهید که عاشق شوید می توانید خیلی بد ضربه بخورید. پس درد طبیعی است. هر چه زودتر با این درد و مشکل روبرو شوید، زودتر می گذرد.

باید بپذیرید که به احتمال خیلی خیلی زیاد شما کس دیگری را خواهید کرد و کمی بعد فکر می کنید که او هم تنها کسی روی زمین هست که مناسب شما است.

۱۲- فکر نکنید که بزرگترین عشق روی زمین را از دست داده اید
به خودتان نگویید کلا یک آدم برای شما روی زمین وجود داشته است و حالا این آدم را از دست داده اید. عشق باعث می شود که فکر کنید فقط همین آدم است که با شما هماهنگ است. در بعضی فیلم ها و کتاب ها هم به این اسطوره دامن می زنند اما مسئله اینجاست هیچ چیز جادویی در مورد یک شخص خاص وود ندارد.
در حقیقت در روی زمین تعداد زیادی آدم وجود دارند که می توانیم با آنها رابطه خوبی برقرار نماییم. البته درست بعد از پایان رسیدن یک رابطه عاطفی و عاشقانه، نمی توانیم اینجور تصور کنیم اما باید بپذیرید به احتمال بسیار بسیار زیاد شما فرد دیگری را پیدا خواهید کرد و مدتی بعد فکر می کنید که او هم تنها کسی روی کره زمین هست که مناسب شما است.

با آرزوی خوشبختی برای شما/ فان بیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.