ایزابل اوپر، بازیگر فرانسوی اسکار فرش قرمز
ستارگان معروف روی فرش قرمز در مراسم اسکار ۲۰۱۷
ستارگان و هنرپیشگان معروفی که در مراسم اسکار ۲۰۱۷ روی فرش قرمز رفتند. مراسم اسکار ۲۰۱۷ هم برگزار شد و همانطور ...
دوچرخه سواری دختران بی حجاب خیابان تهران
دوچرخه سواری گروهی زنان عراقی در خیابان
در اقدامی برخی از زنان عراقی تصمیم گرفتند جهت رواج دوچرخه سواری و برطرف کردن رواج عرفی در جامعه اقدام ...
عکس/ مانتو جلو باز دخترانه ۹۵
در بهار ۹۵ بسیاری از دختر ها به دنبال مانتوهای جلو باز جدید و زیبا هستند تا در فصل جدید ...
عکس حیوانات بزرگ,سگ بزرگ
عکس/ حیوانات بزرگ و واقعی
در بعضی از گونه های حیواناتی که ممکن است از نزدیک یا در تلویزیون دیده باشید نژادهایی هستند که بسیار ...
راه رفتن ,افزایش سوخت و ساز
بالابردن سوخت و ساز بدن
افزایش سوخت و ساز بدن علاوه بر سلامت باعث کنترل وزن نیز می شود. بسیاری از افرادی که وزن زیادی ...
طرز تهیه پاپ کورن های طعم دار
فکر کنم طرز تهیه پاپ کورن ساده را همه افراد بدانند. فقط کافی است مقدار کمی روغن و نمک را ...
مویز،خوردن مویز برای زن باردار،مویز و تقویت جنین
خواص خوردن مَویز برای جنین
حتما با خواص و فوایدی که مَویز برای بدن دار آگاه هستید. یکی از عمده فوایدی که برای مویض گفته ...
روانشناسی رنگ،روانشناسی رنگ زرد
روانشناسی رنگ ها
روانشناسی رنگ قرمز میگوید که این رنگ با ایجاد احساس هیجان در مردم، فعالیت امواج مغزی انها را تحریک کرده، ...
تغذیه،کاهش کلسترول،کاهش چربی خون
غذاهای مفید کاهش کلسترول خون
خوردن ماهی های چرب به سلامت قلب و عروق کمک می کند زیرا ماهی هایی که طبیعت چرب  دارند و ...
ماسک میوه،لیفت صورت،میوه جات مفید پوست
جلوگیری از افتادگی پوست با خوردن میوه
شاید تصور می کنید که داشتن پوستی قوی و سفت فقط در با استفاده از کرم ‌های گرانقیمت و صرف ...

مشخصات یک کفش طبی چیست؟

   موضوعات : اسلایدشو، پزشکی و سلامت

بسیاری از افرادی که به نوعی مشکلاتی در ناحیه پای خود دارند، به دنبال کفش های طبی  و راحت هستند. بعضی ها هم هستند که هیچ ناراحتی در پاهای خود ندارند، ولی می خواهند کفش مناسب و راحتی داشته باشند تا در آینده مشکلی در پای خودشان نداشته باشند. لذا  شما در انتخاب کفش طبی باید دقت لازم را داشته باشید که از حفظ سلامت پاهایتان برای همیشه مطمئن شوید.

کفش طبی،کفی طبی،مشخصات کفش طبی

بیماری های مختلفی که در پاها وجود دارند که مشکلات ناشی از بعضی انها را می توان با استفاده از کفش مناسب برطرف کرد. در هر بیماری پا، ممکن است نیاز به استفاده از کفشی با خصوصیات بسیار خاص باشد که با بیماری های دیگر متفاوت است، ولی خصوصیات مشترکی که وجود دارند که تمام کفش های طبی باید در مورد  آنها باشند.

افرادی که مشکلی در ناحیه پای خود داشته و به دنبال کفش طبی و راحتی هستند باید بدانند که انواع مختلفی از کفش هایی که پسوند طبی هم  به ذنبال دارند و  در بازار وجود دارند. صرف اینکه نام کفشی طبی باشد، یا از داروخانه تهیه شده و یا از فروشگاهی معتبر تهیه شده که ادعای فروش کفش طبی  را دارند، به معنای آن نیست که کفش مورد نظر شما  واقعا خصوصیاتی را که میخواهیم داشته باشند، یعنی بتواند مشکل  درد پای ما را کمتر کند.

برخی از افراد به دلیل دارا بودن مشکلاتی از قبیل قطع عضو در ناحیه پا و یا قسمتی از پنجه و درد در ناحیه پا، دچار بدشکلی،نافرمی و ناهنجاری در پا هستند. این افراد مستلزم استفاده از کفش ها و کفی های مخصوص و یا طبی هستند.

کفی ها و کفش های طبی وظیفه اصلاح کردن انواع ناهنجاری های پا و الگوهای غلط راه رفتن را دارند و هدف از ساخت  و تولید آنها فراهم کردن شرایط مطلوب برای ایستادن و راه رفتن و دویدن برای شما  است. استفاده از کفش ها و کفی های طبی برای افرادی با این چنین مشکلات زیر بسیار مناسب است:

۱) کسانی که دارای ناهنجاری های متحرک مانند صافی کف پا ها هستند.

۲) کسانی که دارای ناهنجاری های ثابت و درد در ناحیه  پای خود به طور همیشگی  دارند و مشکلاتی همچون خار پاشنه و التهاب کیسه زلالی زیر پاشنه هستند.

۳) در بعضی از مواقع و شرایط همچون بارداری، بعضی از خانم ها به دلیل اضافه وزن زیاد و ناگهانی باید از این گونه کفش ها و کفی ها استفاده کنند.

استفاده از کفی های طبی برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال که کف پای آنها در حال شکل گیری است خیلی مناسب است زیرا از تغییر شکل  و نافرمی پا جلوگیری و نیز سبب برخورداری از کف پایی استاندارد تا آخر عمر انها می شود.

در ادامه  این مطلب به ویژگی‌های یک کفش طبی خوب و مناسب اشاره می‌کنیم:
کفی کفش طبی باید از استحکام کافی  و خوبی برخوردار باشد و بتواند شوک وارده به کف پا ها را جذب کند.

به طور کلی، نیرویی که در حالت راه رفتن از زمین و کف پا به بدن منتقل می‌شود، معمولا حدود دو برابر وزن بدنتان است. این نیرو در حالت دویدن حتی تا ۱۰ برابر وزن بدن نیز به اندام‌ها منتقل خواهد شد. بنابراین‌ کفی کفش می‌تواند نقش مهمی در انتقال و پخش نیرو از  سمت زمین به کف پا و در نهایت به بدن داشته باشد.

کفش طبی مناسب باید کاملا اندازه پاها باشد، نه تنگ‌تر و نه گشادتر
اگر کفش شما بیش از حد تنگ و کوچک باشد یا پاهایتان را فشار دهد، خونرسانی در ناحیه پا دچار اختلال خواهد شد. ایجاد نقاط فشاری و زخم ناشی از آن نیز می‌تواند از دیگر عوارض پوشیدن کفش‌های طبی یا غیرطبی و تنگ باشد. گشاد بودن کفش طبی و بازی کردن پا درون آن موجب ساییدگی و ایجاد اختلال در انتقال نیرو می‌شود. بنابراین  حواستان باشد فروشنده کفش بزرگ‌تر یا کوچک‌تری را به شما نشان ندهد و قول بهبود سایز با قالب زدن یا کفی گذاشتن را به شما ندهد.

پاشنه کفش از نواحی  مهم آن است. اندازه پاشنه به طور متعادل  باید حدود ۱٫۵ تا ۴ سانتیمتر باشد

کفی کفش طبی باید کاملا متناسب با ویژگی‌های کف پا و قوس کف پا باشد
ضمن اینکه باید بسیار سبک، ضخیم و جاذب ضربه (دارای خاصیت الاستیکی) و به‌خصوص در ناحیه پاشنه هم باشد.

پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه یا کفی‌ از جنس چوب یا MDF، به هیچ‌وعنوان توصیه نمی‌شود؛ حتی اگر چنین کفش‌هایی با عنوان  طبی بودن به فروش برسند
جنس چوبی و MDF (ام دی اف) می‌تواند به سرعت پاشنه پا را آزار دهد و باعث ایجاد درد در ناحیه پا شود. در حالی که پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه و کفی‌هایی با خاصیت پلاستیکی، به هیچ‌وجه پاشنه و کف پا را آزار نمی‌دهد.

کفش طبی،کفی طبی مناسب پاها

کف داخلی کفش طبی تان باید شکل مناسبی را داشته باشد
کف کفش از داخل Foot bed باید قوس هایی داشته باشد که هماهنگ با قوس هایی کف پا باشد. وزن بدن در داخل چنین کفش هایی به صورت متناسب بر روی تمام سطح کف آن توزیع شده و پا در چنین کفی هایی احساس راحتی می کند. مهم ترین قوس کف پا، قوس طولی آنها است. پس کف داخلی کفش باید در قسمت میانی و داخلی ان کمی برجسته تر باشد.

معمولا قسمت جلویی کفش طبی مناسب باید فضای مناسبی برای انگشتان پا را داشته باشد
یعنی انگشتان پای شما باید در فضایی قرار بگیرند که نه آنقدرها هم  تنگ باشد كه روی هم بیفتند و فشرده شوند و نه آنقدرها هم که فضای قرار گرفتنشان در پنجه کفش گشاد و باز باشد که محافظت خوبی از انگشتان پا در برابر ضربه‌های احتمالی انجام نشود. ضمن اینکه باید حدود یک سانتی‌متر بین نوک انگشتان شست و نوک کفش طبی فضای خالی وجود داشته باشد تا فشاری به انگشت‌های پا هنگام راه رفتن وارد نشود.

رویه کفش طبی باید انعطاف‌پذیر و نرم و از جنس چرم باشد
تا بتواند سرما و گرما را به خوبی به پا ها منتقل کند. البته در حال حاضر، جنس‌های ترکیبی مختلف و با قیمت های مناسب‌تری برای رویه کفش‌های طبی طراحی شده‌اند که چنین خاصیت‌هایی هم دارند.

پنجه کفش یا Toe box از مهم ترین قسمت های کفش طبی شما است
وقتی عرض یا ارتفاع پنجه کفش کم باشد بیماری های بسیاری مانند انگشت چکشی، میخچه و هالوکس والگوس را ایجاد می کند. انگشتان پا ها باید در پنجه کفش فضای کافی را داشته باشند تا از هم باز شوند و کمی به بالا و پایین بروند. بجای استفاده از کفش های نوک تیز  و تنگ از کفش های با پنجه گرد استفاده کنید.

سعی کنید کفش طبی بخرید که کفی Insole  ان قابل عوض کردن داشته باشد
با این کار می توان با عوض کردن کفی، اندازه و حجم کفش ها را کم و زیاد کرد تا وقتی پا ورم کرد، بتوان جایی برای آن باز کرد و یا کفی ساده را با کفی های درمانی جایگزین کرد. وقتی پا ها عرق کرده و کفش را نمناک می کند، کفی های قابل تعویض در کم کردن رطوبت کفش ها  می تواند موثر باشد. کفش مرطوب می تواند موجب ابتلا پا ها به بیماری های قارچی باشد.

پشتی کفش طبی باید سفت و محکم باشد
پشتی کفش Heel counter ناحیه ای  از کفش است که در پشت پاشنه پا قرار می گیرد. این پشتی کفش باید سفت و محکم باشد. برای امتحان کردن پشتی کفش، با شست خود بر روی آن قسمت  فشار دهید. اگر فرو نرفت، پشتی محکمی دارد.

پاشنه کفش طبی باید مناسب باشد
پاشنه Heel کفش از قسمت های  بسیار مهم آن است. کفش بدون پاشنه و کفش با پاشنه های بلند هر دو مضر هستند. اندازه پاشنه ها  به طور متعادل باید حدود ۱٫۵ تا ۴ سانتیمتر باشد.

کفی قوسی شکل کفش طبی
کف بیرونی کفش Outsole باید قدری گوژ ی باشد تا وسط کفش پایین تر از دو انتهای آن ها قرار گیرد. راه رفتن در چنین کفشی بسیار راحت بوده و در هنگام راه رفتن، موقع برخورد  پاشنه به زمین و موقع بلند شدن پنجه از زمین، فشار زیادی به کف پاها و مچ پا وارد نمی شود.

سطح داخلی یکنواخت کفش طبی
با دست کشیدن به تمام سطح داخلی کفش ها  باید متوجه شویم سطوح یکنواخت و قوس های نرمی در درون کفش ها وجود دارد. این چنین کفش هایی در موقع راه رفتن فشار کمتری را به پوست  پا وارد می کنند.

کفش نفس کش
جنس رویی کفش باید به نوعی باشد که تهویه داخل کفشها برقرار باشد. این تهویه برای عرق نکردن پا بسیار ضروری است.

یقه و زبانی نرم
یقه کفش Shoe collae جایی است که اطراف مچ پاها را می گیرد و زبانی کفش Shoe tongue برگه ای است که در زیر بندهای کفش قرار می گیرد. این قسمت های کفشها باید حاوی پد ها و بالشتک های نرمی باشد تا فشار کمتری به پوست پاها وارد کند.
منبع : salamat.ir

تگ های مطب : ,,,
ارسال شده در ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ | تعداد بازدید : 1,706 بازدید | کد مطلب: 3697
googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook فریندفید اشتراک در بالاترین delicious linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.