ایزابل اوپر، بازیگر فرانسوی اسکار فرش قرمز
ستارگان معروف روی فرش قرمز در مراسم اسکار ۲۰۱۷
ستارگان و هنرپیشگان معروفی که در مراسم اسکار ۲۰۱۷ روی فرش قرمز رفتند. مراسم اسکار ۲۰۱۷ هم برگزار شد و همانطور ...
دوچرخه سواری دختران بی حجاب خیابان تهران
دوچرخه سواری گروهی زنان عراقی در خیابان
در اقدامی برخی از زنان عراقی تصمیم گرفتند جهت رواج دوچرخه سواری و برطرف کردن رواج عرفی در جامعه اقدام ...
عکس/ مانتو جلو باز دخترانه ۹۵
در بهار ۹۵ بسیاری از دختر ها به دنبال مانتوهای جلو باز جدید و زیبا هستند تا در فصل جدید ...
عکس حیوانات بزرگ,سگ بزرگ
عکس/ حیوانات بزرگ و واقعی
در بعضی از گونه های حیواناتی که ممکن است از نزدیک یا در تلویزیون دیده باشید نژادهایی هستند که بسیار ...
راه رفتن ,افزایش سوخت و ساز
بالابردن سوخت و ساز بدن
افزایش سوخت و ساز بدن علاوه بر سلامت باعث کنترل وزن نیز می شود. بسیاری از افرادی که وزن زیادی ...
طرز تهیه پاپ کورن های طعم دار
فکر کنم طرز تهیه پاپ کورن ساده را همه افراد بدانند. فقط کافی است مقدار کمی روغن و نمک را ...
مویز،خوردن مویز برای زن باردار،مویز و تقویت جنین
خواص خوردن مَویز برای جنین
حتما با خواص و فوایدی که مَویز برای بدن دار آگاه هستید. یکی از عمده فوایدی که برای مویض گفته ...
روانشناسی رنگ،روانشناسی رنگ زرد
روانشناسی رنگ ها
روانشناسی رنگ قرمز میگوید که این رنگ با ایجاد احساس هیجان در مردم، فعالیت امواج مغزی انها را تحریک کرده، ...
تغذیه،کاهش کلسترول،کاهش چربی خون
غذاهای مفید کاهش کلسترول خون
خوردن ماهی های چرب به سلامت قلب و عروق کمک می کند زیرا ماهی هایی که طبیعت چرب  دارند و ...
ماسک میوه،لیفت صورت،میوه جات مفید پوست
جلوگیری از افتادگی پوست با خوردن میوه
شاید تصور می کنید که داشتن پوستی قوی و سفت فقط در با استفاده از کرم ‌های گرانقیمت و صرف ...

نگهداری از گیاه آلوئه ورا+خواص

   موضوعات : آشپزی و خانه داری

گیاه  آلوئه ورا این روزها یکی از پرطرفدارترین گیاهانی است که در آپارتمان ها و خانه ها از آن نگهداری می کنند. شاید برای تان جالب باشد که چگونه این گیاه که ظاهری شبیه گیاه کاکتوس دارد، می تواند به عنوان یک گیاه ثابت در سالن پذیرایی، تراس یا گلخانه های خانگی شما تبدیل شود.
اغلب کسانی که آلوئه ورا  را در خانه نگهداری می کنند علاوه بر آنکه نگهداری این گیاه را ساده و اسان می دانند، از خواص درمانی آن نیز بهره می برند.  گیاه آلوئه ورا که با نام صبر زرد نیز شناخته می شود از قبیل گیاهانی است که در طب سنتی هند «آیورودا» ،جنبه های درمانی گوناگونی دارد و به صورت خوراکی و موضعی نیز مصرف می شود.

نگهداری آلوئه‌ورا, خواص آلوئه‌ورا

چه دمایی برای این گیاه آلوئه ورا مناسب است؟
بهترین آلوئه ورا ها در سرزمین های گرمسیری و خشک کشت می شود بنابراین اگر می خواهید در آپارتمان تان آلوئه ورا را نگهداری کنید، باید به دمای هوا و میزان آبی که به گیاه  آلوئه ورا می دهید توجه کنید. بهترین دما برای آلوئه ورا ۱۷ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.
گرما و سرمای شدید  برای سلامت گیاه خطرناک است. پس اگر در منطقه ای زندگی می کنید که روزهای خیلی گرم و شب های بسیار سرد دارد بهتر است از نگهداری این گیاه صرف نظر کنید. یا آن را درون آپارتمان یا خانه  خود نگهداری کنید؛ یا متناسب با دمای هوا آن را به بیرون از خانه منتقل کنید تا گیاه نور خورشید را به صورت مستقیم دریافت کند.

میزان آب مورد نیاز آلويه ورا

برای آبیاری گیاه آلو ورا برنامه ریزی دو هفته ای داشته باشید. می توانید در فاصله ۱۲ تا ۱۴ روز به طور منظم به این گیاه آب بدهید. میزان آبی که به گیاه می دهید، باید به گونه ای باشد که آب از انتهای گلدان خارج نشود. اگر در موقعیتی قرار گرفتید که میزان آب بیشتری به این گیاه دادید و آب در زیرگلدانی جمع شد حتما آب مازاد را فورا تخلیه کنید چون رطوبت بیش از اندازه به سلامت ریشه ها آسیب می رساند و آن را فاسد می کند.
بهترین حالت برای آبیاری آلوئه ورا زمانی است که خاک آن خوب خشک باشد. برای چک کردن خشکی خاک  فقط کافی است خاک را با انگشت تان لمس کرده یا یک بند انگشت را در خاک فرو کنید تا از میزان خشکی خاک  ان مطمئن شوید؛ در این شرایط آلوئه ورا را آبیاری کنید.  هرگز فراموش نکنید فاصله آبیاری آلوئه ورا را در زمستان از دو هفته به یک ماه باید  تغییر دهید. این گیاه در زمستان به خواب می رود و نیازش به آبیاری بسیار کمتر می شود.

کود مناسب برای آلوئه ورا

بهترین نوع خاکی که می توانید برای آلوئه ورا استفاده کنید، ترکیباتی از ماسه یا پولیت ۴۰ درصد با خاک برگ است. البته بهتر است این  نوع ترکیب را درون گلدان سفالی تجربه کنید. باید مراقب باشید هنگام تعویض خاک  ان زهکشی های گلدان را مسدود نکنید. وجود این زهکشی ها مانع از فساد ریشه ها ی گیاه می شود. بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان هر ۶ ماه یک بار است.
هنگام انتخاب گلدان از روز اول به سایز آن  باید توجه کنید. انتخاب گلدان های کوچک شما را خیلی زود به دردسر تعویض گلدان می اندازد؛ پس بهتر است از ابتدا متناسب با سن گیاه و حجم ریشه آن سراغ گلدان مناسب بروید. فراموش نکنید بعد از گذشت یک سال، حجم ریشه های  گیاه آلوئه ورا بیشتر می شود و گلدان نیاز به تعویض پیدا می کند.

خواص آلوئه ورا,‌ میزان آب آلوئه ورا

روش های تکثیر گیاه آلوئه ورا

برای تکثیر گیاه آلوئه ورا روش های متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از پاجوش هاست. آلوئه ورا هر ۶ ماه یک بار پاجوش ها یا جوانه هایی می زند ،که درست در قاعده گیاه رشد می کند. این جوانه ها بهترین و اسانترین روش خانگی برای تکثیر آلوئه وراست.
خیلی آرام و به آهستگی این جوانه ها را از خود گیاه جدا کنید و آنها را در یک گلدان جداگانه قرار دهید. پاجوش ها را  برای تکثیر باید ریشه های خودشان را داشته باشند؛ پس موقع جدا کردن پاجوش ها  باید مراقب ریشه های کوچک آنها باشید. به مرور زمان طی دو الی سه هفته ریشه های گیاه شروع به رشد می کنند و بزرگ می شوند و آلوئه ورا های کوچک به یک آلوئه ورا مستقل تبدیل می شود.

نکاتی که قبل از خرید آلوئه ورا باید توجه کنید

• آلوئه ورا گیاهی برای طبیعت و بیابان است؛ پس به نور زیاد احتیاج دارد اما این نور باید  به طور غیرمستقیم باشد.
• از آنجا که آلوئه ورا بسیار شبیه  گیاه کاکتوس است و در گروه گیاهان گوشتی قرار دارد، پس نیازی به آبیاری روزانه ندارد.
• بهتر است خاک این گیاه مثل خاک انواع کاکتوس  از نوع شنی باشد.
• هنگام تکثیر گیاه باید مراقب باشید ریشه های پاجوش ها ی ان  در معرض هوا قرار نگیرند.
• گیاه آلوئه ورا برخلاف دیگر گیاهان نیازی به اسپری کردن و مرطوب کردن شدن برگ هایش ندارد.

چه نوع آفت هایی سراغ این گیاه می آیند؟

لکه سیاه نام نوعی آفت است که می تواند سلامت گیاه آلوئه ورا را به خطر بیندازد. این لکه های سیاه در اثر گزش حشرات و تخم ریزی آنها روی  گیاه آلوئه ورا دیده می شود. این نوع آفت معمولا در شرایطی که آلوئه ورا در مزرعه ها  پرورش داده می شود زیاد دیده می شود. پوسیدگی ریشه نیز یکی از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند آلوئه ورا را از بین ببرد. پوسیدگی های غالبا ناشی از آبیاری بیش از اندازه گیاه است. علاوه بر این شپشک سفید یا شپشک آرد آلود هم ازجمله آفت های این گیاه است که در شرایطی که آلوئه ورا را در مزرعه کشت بدهند و شما آن را به خانه خود  بیاورید ممکن است گیاه تان به آن آلوده باشد.

از گیاه آلوئه ورا بیشتر بدانید

آلوئه ورا ازجمله گیاهانی است که چیزی حدود  ۹۰ درصد آن را آب تشکیل می دهد و ۱۰ درصد باقی مانده آن  را که شامل ترکیباتی است که خواص درمانی فراوانی دارد. خاصیت ضدآنتی باکتریال،ضد میکروبی و آنتی اکسیدان و شامل ویتامین های A، B، E و C، آمینو اسید و اسیدهای چرب ضروری ازجمله مواد مغذی و مفیدی هستند که در ۱۰ درصد باقی مانده از بافت گیاه آلوئه ورا وجود دارد.
بسیاری از انواع آلوئه ورا در جهان خوراکی هستند و از آن برای تهیه انواع سالاد، دسر، غذا و نوشیدنی ها ی مختلف استفاده می شود. برخی مردم از آلوئه ورا و ماسک های تولیدشده از آن، برای درمان بیماری های پوستی استفاده می کنند.

خواص آلوئه ورا

• مصرف خوراکی  گیاه آلوئه ورا به صورت طبیعی به درمان یبوست و پاکسازی روده ها کمک بسیاری می کند. فیبر موجود در این گیاه قابل توجه است.
• مصرف ژل تهیه شده از گیاه  آلوئه ورا یا نوشیدنی طبیعی تهیه شده از آن مانند مرهمی بر دستگاه گوارش بدن است و می تواند سوءهاضمه را درمان کند.
• ماسک کردن ژل طبیعی یا ماسک های تولید شده بهداشتی از آلوئه ورا، می تواند به کاهش التهاب های پوستی کمک کند.
• مرهم کردن ژل آلوئه ورا  بر روی گزیدگی حشرات، می تواند آرامش بخش و تسکین دهنده باشد.

چطور از ژل گیاه آلوئه ورا استفاده کنید

اگر در خانه آلوئه ورا دارید، می توانید از ژل و شیره ی آن استفاده کنید. کافی است یک برش مورب روی برگ های آلوئه ورا بیندازید تا شیرابه از آن خارج شود. برای جدا کردن ژل از برگ ها نیز باید گیاه را به آرامی و از طول ان ببرید و با برش عرضی، ژل میانی آن را خارج کنید. این ژل مزه ی خاصی ندارد اما اگر گاهی احساس می کنید طعم تلخی دارد، احتمال آنکه ژل از برگ  ان به خوبی جدا نشده باشد زیاد است. این ژل را می توان به صورت خوراکی یا موضعی برای درمان آفتاب سوختگی، زخم و التهاب های پوستی استفاده کرد.
نکته بسیار مهم این است که در مصرف گیاه آلوئه ورا نباید زیاده روی کرد. چراکه مصرف بیش از اندازه آن موجب از بین رفتن تعادل آب و الکترولیت های بدن می شود. توصیه شده  ست که روزانه بیشتر از یک قاشق از ژل آلوئه ورا میل نکنید.

مجله سیب سبز

تگ های مطب : ,,,
ارسال شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ | تعداد بازدید : 1,411 بازدید | کد مطلب: 3742
googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook فریندفید اشتراک در بالاترین delicious linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.